Podzemní bunkr v centru Paříže

Podzemní bunkr v centru Paříže | zdroj: internet


Pod stanicí pařížského metra se skrývá nacistický bunkr. Paříž jej tají před veřejností

TÉMATA: druhá světová válka | nacisté | francie | paříž

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2015 | 06:30

Pod stanici metra Garde l´Est, která patří k nejrušnějším v Paříži, se ukrývá ještě jeden podzemní komplex. Je to nacistický protiletecký bunkr.

Bunkr byl postaven původně Francouzi, ale po okupaci Paříže ho ihned začali využívat Němci. Je poměrně velký, má rozlohu 120 metrů čtverečných. Přitom o jeho existenci v současnosti ví jen málokdo a těch, co se podívali dovnitř, je ještě méně. Přístup do objektu totiž měli jen někteří pracovníci správy metra, jinak v něm údajně od války nebyl vůbec nikdo. Tedy s výjimkou fotografky, která si říká Dianne. Není jasné, jak dostala povolení k fotografování, ale zkrátka se jí povedlo podzemní bunkr navštívit. 

Díky přísným bezpečnostním opatřením a naprostému utajení, je bunkr zcela nedotčen. Správa metra ho nijak nevyužívá, pouze zkontrolovala jeho technický stav a snaží se ho udržovat.

Bunkr měl sloužit až 70 lidem, mělo jít o nacistické důstojníky z Paříže. Je vybaven strojovnou a telefonní centrálou. Starý nábytek je stále v dobrém stavu, v bunkru jsou i kyslíkové bomby pro případ plynového útoku. V případě výpadku elektřiny měli Němci v záloze šlapací generátor.

Je otázkou, proč se správa metra nepodělí o takto zajímavý prostor s veřejností, nebo proč alespoň neinformovala nějakým způsobem veřejnost. Takto o časové schránce z válečných časů neví prakticky nikdo.Také je možné se ptát, zda je podobných utajených bunkrů v Paříži víc. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2015 | 06:30

Zavří­t reklamu