Podzemní systém kanálů pod Salzburgem je otevřen jen jeden měsíc v roce.

Podzemní systém kanálů pod Salzburgem je otevřen jen jeden měsíc v roce. | zdroj: atlasobscura.com


Pod Salzburgem se nachází síť podzemních kanálů, je přístupná jen tři týdny v roce

TÉMATA: salzburg | rakousko | cestování | architektura

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 11. 2017 | 09:30

Síť podzemních kanálů vybudovaná ve středověku se nachází pod rakouským městem Salzburg. Přivádí prameny vedoucí do města z Alp přímo pod nohy turistů i místních obyvatel. Po tři týdny v roce je tato síť nazvaná Almkanal otevřená pro veřejnost.

Almkanal je jeden z nejstarších podzemních vodních systémů v Evropě. Jeho první části byly podle odborníků vybudovány už v 8. století, rozsáhlá výstavba pak začala ve 12. století. Na stavbu tohoto unikátního vodního díla byly použity kamenné kvádry a další materiál, který byl na místě už od dob antických Římanů. Právě z ruin jejich původního osídlení si obyvatelé vzali všechno, co na stavbu kanálů potřebovali.

Postupem času byl kanál prodlužován a rozšiřován tak, aby přiváděl stále více vody od rozrůstajícího se města. Podle některých zdrojů také sloužil jako úniková cesta pro obyvatele v dobách turbulentních časů, nebo jako úkryt před spravedlností. Podobné historky se ale váží k mnoha dalším kanalizačním systémům v evropských městech.

Každé září městské technické služby kanál vypustí a vysuší, a to je právě jediné období, kdy se do něj mohou podívat návštěvníci. Těm je k dispozici i průvodce, který jim poskytne informace o historii a současnosti tohoto podzemního systému. Voda se dostává na povrch poblíž salzburského hradu. Zde pohání mlýnské kolo mlýna, který zde kdysi provozoval klášter Svatého Petra a nyní ho využívá místní pekárna.

 Pokud chcete zavítat do podzemních chodeb pod Salzburgem, máte možnost až zase příští rok v září. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 11. 2017 | 09:30

Zavří­t reklamu