Pro archeology se jedná o významný objev. Na norském území byly dosud vykopány pouze tři další takovéto lodě.

Pro archeology se jedná o významný objev. Na norském území byly dosud vykopány pouze tři další takovéto lodě. | zdroj: livescience.com


Pod norským polem byl objeven vrak vikinské lodě

TÉMATA: archeologie | vikingové | norsko

user-avatar

Simona Knotková

29. 01. 2020 | 09:00

Zajímavý objev učinili archeologové z norského institutu. Pomocí radaru narazili na zbytky vikinské lodi.

Vrak vikinské lodi byl objeven na poli ve vesnici Edøy na norském ostrově Smøla. Dvojice archeologů Manuel Gabler a Dag-Øyvind Engtrø Solem na něj pomocí georadaru narazila náhodou během analyzování jiného místa.

"Zrovna jsme dokončili objednaný průzkum jiné oblasti, a měli jsme ještě čas, tak jsme se rozhodli prozkoumat další pole. Ukázalo se, že to bylo dobré rozhodnutí," sdělil Manuel Gabler.

Zhruba sedmnáct metrů dlouhá a více než tisíc let stará loď byla pravděpodobně součástí pohřební mohyly. Podle způsobu pohřebení v ní nejspíše nalezla poslední spočinutí významná osobnost. Teprve rozsáhlejší výzkum může ukázat, zda se na místě nachází také lidské ostatky. Podle mluvčího Norského institutu pro výzkum kulturního dědictví ale dosud není jasné, kdy by výkopové práce mohly začít.

Kromě vikinského plavidla se pod hlínou nachází také pozůstatky dvou obydlí, která mohla být součástí vikinské osady. Jejich přesné, respektive orientační stáří však výzkumníci zatím nejsou schopni stanovit.

user-avatar

Simona Knotková

29. 01. 2020 | 09:00

Zavří­t reklamu