válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod palácem císaře Nerona byla objevena skrytá místnost

Pod palácem císaře Nerona byla objevena skrytá místnost
Zdroj: sciencealert.com

Nová místnost pojmenovaná jako Sphinx room (Místnost Sfingy) byla objevena náhodou při celkové rekonstrukci paláce Domeus Aurea. Palác má 300 místností a císař Nero jej nechal postavit po požáru Říma v roce 64 před naším letopočtem.

Tomáš Chalupa 27. května 2019

Místnost je zdobená výjevy tančících kentaurů a také obrazy boha Pana. Nechybí ani nejrůznější vodní zvířata a ptáci, ale také bojovníci ozbrojení luky. Jeden z obrazů připomíná sfingu, podle které dostala místnost své neoficiální jméno.

Italská vláda nařídila kompletní rekonstrukci paláce, který byl uzavřen pro veřejnost. Místnost byla objevena při této rekonstrukci. Většina místnosti je plná zeminy, která zatím nebyla odvezena, takže vidět je pouze horní menší část. Bohužel zatím neexistují žádné plány na vyvezení zeminy, protože panují obavy, že by to mohlo destabilizovat statiku celého paláce.

Neronův palác nazývaný Domeus Aurea neboli Zlatý dům je obrovský komplex, který se původně rozprostíral na ploše 120 hektarů. Císař Nero jej nechal postavit po velkém požáru Říma. Kvůli stavbě byly konfiskovány pozemky mnoha římských patricijů, což v konečném důsledku vedlo k jeho pádu, protože byl přinucen svými odpůrci k sebevraždě. Podle historiků byla Neronova vila sídlem nevídaného luxusu (obsahovala například otočnou jídelnu), ale také nevkusu a neřesti. Po císařově smrti byla odstraněna jeho kolosální třicetimetrová socha a zasypáno nádherné umělé jezero. Dnes jsou z paláce jen ruiny, které byly před rekonstrukcí přístupné veřejnosti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu