válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod hladinou Severního moře byl nalezen vrak německé lodi z 2. světové války

Pod hladinou Severního moře byl nalezen vrak německé lodi z 2. světové války
Zdroj: Wikimedia Commons, iSURVEY AS, CC BY-SA 4.0
+ 1 fotka+ 2 fotky

Před třemi lety byl pod hladinou Severního moře nalezen neznámý vrak. Rozsáhlejší průzkum odhalil, že se jedná o trosky německého křižníku Karlsruhe, který za války torpédovali Britové.

Simona Knotkova 25. září 2020

V roce 2017 skenovala norská energetická společnost Statnett mořské dno nedaleko města Kristiansand. Poblíž napájecích kabelů narazila na vrak neznámé lodi. Letos v srpnu se na místo vydal dálkově řízený robot, který pořídil detailní záběry vraku. Tyto snímky potvrdily teorii, že se jedná o německý křižník Karlsruhe, který byl v roce 1940 potopen na neznámém místě u norského pobřeží. Ke dnu ho torpédovala britská ponorka Truant. Na nacistický původ odkazovala i svastika vyobrazená na pozůstatcích plavidla.

Thumbnail # U Falkland byl nalezen vrak SMS Scharnhorst
Mohlo by Vás zajímat:

U Falkland byl nalezen vrak SMS Scharnhorst

174 metrů dlouhý Karlsruhe s devíti děly, který dosahoval rychlosti až 59 km/h, byl do provozu uveden v roce 1927. Loď původně sloužila jako cvičiště mladých kadetů, později se na ní plavily německé hlídky ve španělské občanské válce. Do akce byla znovu povolána 9. dubna 1940, kdy jako vlajková loď vedla útočnou skupinu během invaze do Norska. Zde byl její osud po zásahu britského torpéda zpečetěn.

Posádce bylo nařízeno, aby opustila loď, kterou pak úmyslně poslal ke dnu německý torpédový člun. Přesná poloha vraku nebyla přes 77 let známá. Teprve podmořský průzkum Statnettu odhalil, na jakém místě německý křižník naposledy spočinul.

Na identifikaci trosek lodi se podíleli také pracovníci Norského námořního muzea v Oslu, kteří podrobně srovnávali dostupné informace o lodi s pořízenými skeny a videi. Jedním z hlavních faktorů, který jim pomohl určit, že se jedná o Karlsruhe, byla výrazně asymetrická děla v zadní části.

„Na Karlsruhe je působivý pohled. Většina velkých válečných lodí se kvůli své rozsáhlé nástavbě při klesání k mořskému dnu obrátila, ale Karlsruhe klesl napřímo a spočívá na svém kýlu. Kromě přídě, která vyletěla do vzduchu po zasažení muničního skladu, je loď praktický neporušená,“ sdělil archeolog Frode Kvalø z Norského námořního muzea.

Dodal, že křižník byl významným aktérem v klíčovém okamžiku norské moderní historie.

Další články

Zavří­t reklamu