válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod grónským ledovcem byl nalezen vrak stíhačky P-38 Lightning ze „Ztracené perutě“

Pod grónským ledovcem byl nalezen vrak stíhačky P-38 Lightning ze „Ztracené perutě“
Zdroj: livescience.com

Grónsko hrálo za druhé světové války důležitou roli jako tranzitní místo, přes které putovaly na západní frontu stovky letadel ze Spojených států. Některé z nich se nad ledovými poli ztratily a od té doby se do jejich hledání pouštěly armádní týmy i nadšení amatérští hledači. Jedno letadlo z tzv. Ztracené perutě, bylo nalezeno i v polovině tohoto roku.

Tomáš Chalupa 20. září 2018

Americký byznysmen a nadšenec Tim Salazar sestavil tým pátračů, kterým se podařilo v červenci tohoto roku objevit v Grónsku vrak stíhacího letounu P-38 Lightning. Vrak se nacházel 91 pod nánosem ledu a sněhu. Výzkumníci jeho přítomnost nejprve odhalili radarem umístěným na dronu. První stopy po letadle byly objeveny už v roce 2011.

Pozemní tým pak do ledu spustil termální sondu, která tavila led kolem sebe a klesala stále níže. Když vystoupala zpět na povrch, byla pokryta olejem z vraku letadla. Bylo jasné, že pátrací tým našel to, co hledal. „Je to velmi nehostinné místo a velmi chladný region,“ řekl Salazar.

Je to letoun ze skupiny 6 stíhaček Lightning a 2 bombardérů B-17, které letěly společně a zmizely nad Grónském v červnu roku 1942. Na tzv. Snowball Route, kudy létala ze Spojených států vojenská letadla, to nebyl zase tak neobvyklý jev. V rámci Operace Bolero, jak byl přelet pojmenován, totiž létali piloti v podmínkách, které neznali. Bouře, mlhy, nekonečné ledové pláně s minimem orientačních bodů. To vše přispívalo k tomu, že letci se nad Grónskem ztráceli a bylo velmi obtížné je lokalizovat a zachránit.

Letoun nalezený Salazarovým týmem pilotoval Robert Wilson. Ten havárii přežil a byl ještě s jedním dalším pilotem ze Ztracené perutě zachráněn. Ostatní takové štěstí neměli. Grónsko bylo v roce 1942 svědkem několika rozsáhlých pátracích operací, které někdy vedly ke zdárnému konci, jindy ne. Jeden z nejznámějších případů byla záchrana posádky letounu C-53 Skytrooper, která zoufale vysílala volání o pomoc poté, co havarovala v pustině. Při záchranné operaci se ztratil navíc letoun B-17 i s celou posádkou. A při její záchraně zase havaroval letoun Grumman J2F-4, který nebyl nikdy nalezen. Zachránit se nakonec podařilo jen část posádky bombardéru B-17. Z tohoto případu je dobře vidět, jak velký boj s přírodou piloti v Grónsku sváděli.

Další články

Zavří­t reklamu