válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod budovou školy v Tokiu byly nalezeny tisíce zbraní a mečů ze druhé světové války

Pod budovou školy v Tokiu byly nalezeny tisíce zbraní a mečů ze druhé světové války
Zdroj: allthatsinteresting.com

Přes 1400 palných zbraní a 1200 mečů bylo nalezeno pod budovou školy v Tokiu. Jde o zbraně z období druhé světové války. Podle odborníků je velmi neobvyklé, že bylo tak velké množství zbraní skladováno na jednom místě.

Tomáš Chalupa 12. září 2018

Zbraně japonské císařské armády byly nalezeny ve velmi špatném stavu. Mezi zbraněmi převládaly standardní pěchotní pušky Arisaka a pistole Nambu, ale také důstojnické meče, granáty, dělostřelecké náboje a bodáky. To vše pod budovou Tanašiho základní školy na tokijském předměstí Nišitokio. Stavba budovy školy byla započata v červenci a při hloubení základů byl nalezen celý arzenál zbraní japonské armády.

Zbraně byly na místo uloženy pravděpodobně až po skončení druhé světové války. Tehdy okupační úřady nařídily, aby japonská armáda shromáždila zbraně na konkrétních místech. Úředníci původně uvažovali o tom, že by si zbraně ponechali a vystavili je v muzeu, ale zjistilo se, že potřebují restaurátorskou péči, takže poputují zatím do vojenského archivu.

Není to zdaleka jediný podobný nález. Už dříve bylo na území Japonska nalezeno několik podobných skladišť zbraní. Loni byla nalezena také nevybuchlá bomba v oblasti jaderné elektrárny Fukušima, kterou shodil na místo americký bombardér. Letos byly nalezeny dvě nevybuchlé americké bomby v Hongkongu. Musely být kvůli nim evakuovány tisíce obyvatel rušné metropole. Každá z bomb vážila 450 kilogramů, hrozící exploze by měla devastující účinky. Naštěstí se ukázalo, že obě bomby už byly neaktivní.

Letošní horka odhalila také množství zbraní a vybavení v řece Labi. Doposud bylo vytaženo ze dna řeky 22 min, bezpočet granátů a dalších výbušných zařízení. Pyrotechnici museli přímo v korytě řeky odpálit dvě protitankové miny. Spojenci shodili na území Třetí říše miliony bomb, odborníci odhadují, že deset procent z nich nevybuchlo a představují stále ohrožení pro obyvatele.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu