válkaČeskoslovenskoobjevy

Pod Arktidou se nachází oceán teplé vody, je zaděláno na malér

Pod Arktidou se nachází oceán teplé vody, je zaděláno na malér
Zdroj: messagetoeagle.com

S Antarktidou je mnoho problémů souvisejících s globálním oteplováním. Teď vědci objevili nový a velmi závažný problém ovšem na opačné straně zeměkoule v Arktidě. Tam se totiž hromadí teplá voda a vytváří zde jakýsi „oceán“. A to může mít velmi negativní důsledky.

Tomáš Chalupa 18. září 2018

Zhruba 50 metrů pod hladinou se nachází masa teplé vody. Problém je, že je to v Arktidě, kam se teplá voda běžně nedostává. Vědci z univerzity v Yale zjistili, že teplá voda se dostala do Arktidy ze vzdálených oblastí a zůstala pod ledem uvězněna.

„Pod hladinou arktických moří je zachycena teplá voda, která by v oblasti mohla způsobit značné tání mořského ledu,“ tvrdí doslova studie zveřejněná v odborném časopise Science Advances. Jaké to může mít důsledky?

Zatím kupodivu žádné. Teplá voda je totiž současně slanější a právě vyšší koncentrace soli ji udržuje v relativně bezpečných hloubkách. Vědci ale mají obavy, že tomu tak nebude napořád a že teplá voda se začne dříve nebo později promíchávat se studenou a stoupat stále více k hladině. A to už bude problém, protože tam zespodu začne ohřívat ledovce, které začnou tát. Tají už teď, ale tání bude díky spodním teplým proudům mnohem rychlejší. Podle vědců už nyní má teplý oceán potenciál rozpustit kompletně celý ledový příkrov Arktidy.

„Zdokumentovali jsme výrazné oceánské oteplování konkrétně v Kanadské pánvi, jedné z hlavních pánví vnitřního Severního ledového oceánu,” říká autorka studie Mary-Louise Timmermansová z Yaleovy univerzity. Podle ní se za posledních třicet let oteplila vrchní vrstva oceánu dvojnásobně.

Jak se vlastně mohla teplá voda dostat z jižních, tisíce kilometrů vzdálených oblastí na sever? Podle vědců za to také může globální oteplování. Silný sluneční svit rozpustil na mnoha místech v Arktidě led a ten prostě uvolnil místo na povrchu proudům, které hnaly severní větry z jihu. Normálně by je tato „ledová bariéra“ zastavila, ale jelikož zmizela, voda mohla proudit dále na sever.

„Z toho vidíme, že mizení ledu neovlivňuje jen samotný ledový příkrov, ale vede k hromadění teplé vody ve vnitřních částech Arktidy,“ uzavíra Timmermansová. Zkrátka po problémech s odlamováním antarktických ledovců a táním sibiřského permafrostu zde máme další závažný problém. Začíná tát i Arktida.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu