válkaČeskoslovenskoobjevy

Pocta českým parašutistům v Leamingtonu potřebuje opravu, vybírají se na ni peníze u veřejnosti

Pocta českým parašutistům v Leamingtonu potřebuje opravu, vybírají se na ni peníze u veřejnosti
Zdroj: bbc.com

Minimálně 25 000 liber je potřeba vybrat od veřejnosti, aby se mohla opravit Kašna svobody v britském Leamingtonu. Kašna je připomínkou sedmi československých parašutistů, kteří seskočili nad Protektorátem, aby zabili Reinharda Heydricha.

Tomáš Chalupa 9. listopadu 2016

Právě v lázeňském městě Leamingtonu se cvičil paradesantní výsadek, který provedl nejslavnější operaci československého odboje za celou druhou světovou válku. Kašna, kterou na konci války nechali postavit čeští a slovenští vojáci, dnes chátrá v parku Jephson Gardens a je potřeba jí nechat opravit.

Leamington byla hlavní základna Armády svobodného Československa, bylo tu soustředěno na 4000 vojáků. Ve městě se proto nachází expozice, která se operaci Antropoid věnuje a připomíná celý příběh. O to, aby se kašna opravila, se nejvíce zasazuje Carrie Terryová, která pořádá na opravu kašny veřejnou sbírku. „Po padesáti letech kašna opravu už potřebuje opravit, aby dále připomínala statečnost těch, kteří položili své životy v boji proti nacistickému zlu. Velmi cítím, že by každý člověk v Leamingtonu měl být vyslancem této kašny,“ říká Carry Terryová. Snad se jí tedy její záměr zdaří a připomínka Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše a pěti dalších výsadkářů, jejichž jména jsou vyryta na kašně, zůstane zachována i pro příští generace.

Další články

Zavří­t reklamu