válkaČeskoslovenskoobjevy

Počítačový model předpověděl konec civilizace v roce 2040. Postupný zánik začne už za méně jak dva roky

Počítačový model předpověděl konec civilizace v roce 2040. Postupný zánik začne už za méně jak dva roky
Zdroj: express.co.uk

V roce 1973 vznikl počítačový program, který měl za úkol předpovědět budoucnost civilizace. Jeho výsledky nejsou pro současnou společnost bohužel nijak uspokojivé.

Simona Knotkova 12. října 2018

V roce 2020 se kvalita našeho života zásadně promění. Prudký pokles vyvrcholí o dvacet let později. To aspoň tvrdí počítačový model, který v roce 1973 stvořili vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT).

Tým vedený průkopníkem v oblasti kybernetiky Jayem Forresterem měl pomocí počítačových algoritmů vytvořit prognózu budoucnosti. Program pojmenovaný World One (Svět jedna) byl vytvořen na zakázku Římského klubu, mezinárodní organizace, jež je podle Wikipedie sdružením jednotlivců, „kteří sdílejí společný zájem o budoucnost lidstva a usilují o změnu“. V jeho řadách lze najít významné vědce, podnikatele či bývalé politiky.

Výpočet provedený na největším australském počítači zjistil, že pokud se populace bude nadále rozrůstat stejným tempem, bude pokračovat znečišťování prostředí a bude se rovněž zvětšovat produkce a využívání přírodních zdrojů, kvalita života v půli 21. století hluboce poklesne. Jinými slovy řečeno – civilizace, jak ji známe dnes, v tomto čase zanikne.

„Kolem roku 2020 se stav planety stane vysoce kritickým. Pokud s tím něco neuděláme, kvalita života klesne k nule. Znečištění se stane natolik závažným problémem, že začnou umírat lidé a populace bude ještě nižší než v roce 1900. V období 2040 až 2050 civilizovaný život, tak jak ho známe, přestane existovat,“ varuje dobová reportáž televizní stanice ABC.

Bezútěšné poselství doplňují slova jednoho z bývalých předsedů klubu Alexandera Kinga: „Suverenita států už nebude nadále absolutní. Kousek po kousku se bude vytrácet, a to i u největších národů.“

Aktuální statistiky Světové zdravotnické organizace bohužel mluví ve prospěch této prognózy. Podle nich aktuálně trpí devět z deseti lidí na světě zdravotními problémy způsobenými špatným ovzduším. Data také uvádí, že až sedm milionů obyvatel planety ročně zemře kvůli znečištěnému prostředí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu