válkaČeskoslovenskoobjevy

První osobní počítač Apple se dnes prodává za téměř milion dolarů

První osobní počítač Apple se dnes prodává za téměř milion dolarů
Zdroj: extra.cz
+ 1 fotka+ 2 fotky

Steve Wozniak ho vymyslel, Steve Jobs mu vymyslel marketing. První Apple v historii byl prodán 11. dubna roku 1976 za ďábelskou cenu 666,66 dolarů. V roce 2014 se stále funkční stroj prodával v aukci za 905 000 dolarů.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2020

Wozniak s Jobsem vyrobili jen 200 kusů svého prvního computeru. 63 jich existuje do dneška a jen 15 z nich bylo provozuschopných ještě v roce 2000. Dnes už to číslo bude ještě mnohem menší. Jak ukazuje cena stroje prodaného v roce 2014, cena prvního Applu je dnes závratná.

Na jeho konstrukci neměli Jobs a Wozniak peníze. Jobs proto prodal svůj jediný dopravní prostředek – mikrobus Volkswagen. Wozniak zase prodal svou kalkulačku HP-65 za 500 dolarů. Celkem měli k dispozici 25 tisíc dolarů, z toho 20 tisíc šel na nákup součástek. Výsledný počítač byl hotový za 10 dní od objednávky. Stačilo mít klávesnici a televizor, a počítač fungoval. To byla výrazná uživatelská změna oproti konkurenci, například takový Altair 8800 se dodával s mohutným předním panelem s přepínači a LED kontrolkami. Apple I byl v tomto napřed a byl uživatelsky mnohem komfortnější.

Ještě v tom samém roce byl uveden na trh Apple II, což postupně srazilo cenu jedniček na 475 dolarů. I tak se ale prodávaly až téměř do konce roku. A zřejmě by se prodávaly i déle, ale pak duo tvůrců přišlo s myšlenkou, jak získat zpět komponenty použité u jedničkových Applů. Vyzvalo jejich majitele, aby jim stroje vrátili, a získali tak výraznou slevu na pořízení Apple II. Byla to pro obě strany win – win situace. Majitelé získali velmi levně modernější stroj, výrobce zase ušetřil na komponentech. Díky tomu ale nenávratně zmizelo mnoho jedničkových Applů, a i proto je dnes jejich cena tak vysoká, pokud se objeví někde v dražbě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu