válkaČeskoslovenskoobjevy

Pobiti Kamani je tajemný kamenný les v Bulharsku

Pobiti Kamani je tajemný kamenný les v Bulharsku
Zdroj: messagetoeagle.com

Necelých 20 kilometrů od bulharského města Varny se táhne podivný kamenný les. Sestává z více než 300 vápencových sloupů, vysokých šest až sedm metrů. Nachází se na jediné poušti v Bulharsku a jedné z mála v Evropě. Vítejte v Pobiti Kamani.

chalkon 19. července 2017

Stáří sloupů se odhaduje až na 50 milionů let. Obsahují velké množství zkamenělin, jako například mušle nebo ulity. Podstatná je ale otázka, jak vlastně takové místo vzniklo. Teorií je hned několik. Podle jedné bylo toto místo dříve mořským dnem. Jak vyschlo, začala tu eroze, která nakonec za pomoci deště zfromovala tyto útvary. Jiná teorie tvrdí, že kamenné sloupy byly utvořeny z podmořských korálových útesů. Problém je, že v místě nikdy nebyly žádné pozůstatky korálů nalezeny.

Místo každopádně přitahovalo mystiky, stalo se součástí mnoha legend a zřejmě se zde v minulosti konaly i náboženské rituály. Dnes je spíše vyhledáváno turisty, kteří si kamenné monumenty rádi fotí. Podobné skály se na světě nacházejí pouze v australském Shark Bay. V roce 1938 byl Kamenný les prohlášen bulharskou národní památkou a zahrnut do světového seznamu geologických jevů UNESCO. V lokalitě žije na 100 druhů vzácných ptáků a plazů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu