válkaČeskoslovenskoobjevy

Po ztrátě řeči začala mluvit cizími přízvuky. Čelí za to rasistickým útokům

Po ztrátě řeči začala mluvit cizími přízvuky. Čelí za to rasistickým útokům
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 1 fotka+ 2 fotky

Britská média informovala o případu jednatřicetileté ženy z Bournemouthu, která na čas záhadně ztratila řeč. Po dvou měsících se jí vrátila i s cizím přízvukem.

Simona Knotkova 5. července 2020

Všechno odstartovalo v lednu. Emily Egan tehdy začala trpět silnými bolestmi hlavy. Když se k tomu jednoho dne přidala pomalá a nesrozumitelná řeč, byla převezena do nemocnice s podezřením na mrtvici. Testy tuto diagnózu sice vyloučily, ale žena během hospitalizace ztratila hlas a s okolím byla schopna komunikovat pouze přes aplikaci na telefonu.

V březnu se jí hlas začal postupně vracet, ale něco bylo jinak. Egan s úžasem zjistila, že její řeč v sobě nese stopy cizího přízvuku. Podle svého rozpoložení dokáže znít buď jako Polka, Ruska, Francouzka nebo Italka. I když tento handicap vypadá na první pohled možná nevinně, Britce zásadně změnil život k horšímu. U svých spoluobčanů se nyní dokonce setkává s rasistickými reakcemi.

„Celé je to pro mě vyčerpávající a naprosto zničující. Není to jenom o přízvuku – už ani nemyslím a nemluvím tak jako předtím a nedokážu stejně skládat věty. Píšu jinak, celý můj slovník se změnil a moje angličtina se zhoršila. Podle otce zním jako úplně jiný člověk. Dokonce jsem zažila nadávky od neznámých lidí, kteří si myslí, že jsem cizinka. Muž v supermarketu na mě křičel, že kvůli cizincům jako já tady máme koronavirus,“ vypráví žena.

Podle odborníků se jedná o takzvaný syndrom cizího přízvuku, velmi vzácný stav, během kterého jedinec začne mluvit cizím akcentem. Způsobuje ho poškození mozku v oblasti související s řečí. V případě Egan však lékaři konkrétní příčinu dosud neobjevili. Před pár týdny navíc ztratila cit v levé paži. V nejbližší době bude muset podstoupit fyzikální terapii.

„Je mi teprve 31 a jsem šokovaná z toho, jak moc se můj život během pár měsíců změnil. Musela jsem odejít z práce, protože stres můj stav jenom zhoršuje. Nejtěžší pro mě je naučit se svůj hlas přijmout. Musím přestat být frustrovaná, proto praktikuju společně s terapeutem holismus, abych uklidnila svou mysl a vyčistila ji. Lékaři nedokážou předvídat, jak to bude s mým hlasem dál, a proto je třeba brát každý den takový, jaký je, a zůstat pozitivní,“ uzavírá.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu