Za chvíli už nebude nikdo, kdo by z vlastní zkušenosti mohl vyprávět o holokaustu. Podobné historické artefakty jsou proto velmi důležité.

Za chvíli už nebude nikdo, kdo by z vlastní zkušenosti mohl vyprávět o holokaustu. Podobné historické artefakty jsou proto velmi důležité. | zdroj: now.howstuffworks.com


Po více jak 50 letech byly nalezeny cívky, na kterých zpívají vězni z koncentračních táborů

TÉMATA: druhá světová válka | holokaust

user-avatar

Simona Knotková

8. 04. 2017 | 10:00

Pouhý rok po konci 2. světové války začal jezdit americký psycholog David Boder po Evropě a nahrávat výpovědi přeživších z koncentračních táborů. Hrůzu holokaustu mu popsalo nejméně 130 bývalých vězňů. Část natočeného materiálu, který obsahoval písně zajatců, věnoval Boder v 60. letech univerzitě v americkém Akronu. Kvůli špatné organizaci byly ale pásky špatně zařazeny a dlouhé půlstoletí byly považovány za ztracené.

Pásky náhodně objevil zaměstnanec univerzity, který digitalizuje tamní archiv. Z hlediska orální historie se jedná o skutečně významný objev. Nahrávky obsahují písně v jidiš a němčině, které si Židé tajně skládali jako projev odporu či je byli nacistickými dozorci nuceni zpívat.

David Boder na archivním snímku

"Myslím, že je to jeden z nejdůležitějších objevů naší sbírky. Písně zpívané těmi, kteří byli vystaveni nepopsatelné krutosti, jsou symbolem nezdolné lidské duše," říká David Baker, ředitel střediska pro historii a psychologii na Akronské univerzitě.

David Baker (napravo)

Aby si nahrávky mohli historici přehrát, nejprve museli sehnat zařízení kompatibilní se starými páskami. Digitalizované verze jsou nyní součástí Amerického muzea holocaustu ve Washingtonu, D.C. Ukázky si můžete poslechnout také na tomto blogu. Více bude k dispozici díky stále probíhající digitalizaci.

user-avatar

Simona Knotková

8. 04. 2017 | 10:00

Zavří­t reklamu