válkaČeskoslovenskoobjevy

Po útoku medvěda musela jít ošetřovatelka na amputaci. Nyní prosí, aby zvíře nebylo utraceno

Po útoku medvěda musela jít ošetřovatelka na amputaci. Nyní prosí, aby zvíře nebylo utraceno
Zdroj: siberiantimes.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Stačila sekunda a její život se drasticky změnil. Přesto ruská ošetřovatelka prosí, aby medvěd, který ji vážně poranil, nebyl utracen.

Simona Knotkova 12. října 2019

Ke tragickému incidentu došlo 25. září letošního roku v městské zoo v Ussurijsku. Ošetřovatelka a aktivista za zvířecí práva Věra Blišč zrovna zaučovala nového kolegu, když se jí u jedné z medvědích klecí udělalo během krmení nevolno. „Najednou se mi začala točit hlava. Nepamatuji si, jak jsem se náhle ocitla tak blízko klece,“ vzpomíná žena.

V bezprostřední blízkosti u mříží po ní chňapla dvacetiletá samice medvěda plavého Manjunja a způsobila jí rozsáhlé poranění na noze. Věra utrpěla mnohočetné zlomeniny a rány a její noha musela být od kolene dolů amputována. Žena na dravá zvířata přesto nezanevřela. Hned poté, co se probudila z narkózy, se začala starat o další osud medvěda. Po podobném útoku ho totiž pravděpodobně čeká utracení, čemuž chce ošetřovatelka zabránit. Šelma podle jejích slov reagovala pouze na základě svých přirozených instinktů.

„S dravými zvířaty pracuji už více než dvacet pět let a zažila jsem s nimi hodně věcí. S jistotou ale můžu říct, že zvířata za to nikdy nemůžou. Manjunja není agresivní,“ tvrdí Ruska, která má na svém kontě například zachraňování zvířat chovaných v kleci během povodní v roce 2015.

Trénování medvědů je podle ní velmi nebezpečná disciplína a každý z ošetřovatelů si musí počínat velmi obezřetně. Ona sama byla zachycena na videu, na kterém jednomu ze zachráněných zvířat dávala pusu. Ne každý trenér či ošetřovatel si ale může něco podobného dovolit. K interakci s medvědem je potřeba zvláštních schopností.

„Medvěd je nejnebezpečnějším predátorem na světě. S výjimkou Ruska se skoro nikde netrénuje. Abyste se zvířetem mohli pracovat, musíte mít v sobě zvláštní cit. Říkáme tomu cit seslaný od Boha. Musíte být na medvěda napojení,“ říká.

Případem se nyní zabývá vyšetřovací komise, která rozhodne, zda bude šelma utracena, nebo dostane milost.

Další články

Zavří­t reklamu