válkaČeskoslovenskoobjevy

Po tuhé zimě nebezpečná obleva: Na Prahu se v roce 1947 valily hromady ledu

Tuhá zima, řeky na mělčinách promrzlé až na dno, lidské oběti a materiální škody. To je jaro roku 1947 v Československu. Při povodních pomáhá armáda a po povodních horníci.

Václav Pokorný 29. listopadu 2017

Krutá zima v tomto roce trvá až do začátku března. Na řekách se tvoří led až 75 cm silný a některé úseky promrzají až na samé dno. Nejvážnější stav je v povodí Berounky na Dobřichovicku. 6. března přichází prudká obleva a již 9. března se ledy od Hlásné Třebáně hýbou a plynule postupují až k Horním Mokropsům. V prudkém ohybu u skály v Lavičkách se zastavují a utvářejí přehradu. Voda v Dobřichovicích stoupá až o pět metrů nad normální hladinu a zaplavuje domy a okolní krajinu. V nastalé situaci přicházejí o život tři lidé a mnoho domácích zvířat.

Přivolanému dělostřelectvu se podaří rozstřílet ledovou zácpu a voda klesá téměř o 1 metr. Je tak zachráněna že­lezniční trať, i když voda a led již dosahují téměř ke kolejišti. Silnice v celé oblasti jsou zatopeny a zataraseny ledem. Ledová přehrada u Laviček způ­sobí, že se utvoří 9 km dlouhé jezero až k Hlásné Třebáni. V celé oblasti je zaplaveno 514 domů. Po povodních pomáhají se zásobováním palivovým uhlím kladenští horníci.

Také v Praze na Zlíchově se voda z tajících ledů žene ulicemi. Pražané s úžasem hledí na rozbouřenou Vltavu plnou ledních ker. Voda zaplavuje také Kralupy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu