válkaČeskoslovenskoobjevy

Po svém boku žili, po svém boku i zemřeli: Příběh milenců z Titanicu

Po svém boku žili, po svém boku i zemřeli: Příběh milenců z Titanicu
Zdroj: koláž archiv
+ 1 fotka+ 2 fotky

Každý, kdo viděl Cameronův velkofilm Titanic, si jistě pamatuje na scénu s dvojicí starších manželů, kteří ve vzájemném objetí odevzdaně čekají na smrt. Režisér se při psaní scénáře inspiroval skutečným párem, který na zaoceánském parníku našel smrt.

Simona Knotkova 5. března 2021

„Svého manžela neopustím. Společně jsme žili a společně také zemřeme,“ to byla slova, která údajně pronesla jen několik minut před svou smrtí Ida Straus.

Thumbnail # Nepotopitelná Violet Jessop: Přežila havárii Olympicu, Titanicu i Britannicu
Mohlo by Vás zajímat:

Nepotopitelná Violet Jessop: Přežila havárii Olympicu, Titanicu i Britannicu

Američanka s německým původem se za obchodníka Isidora Strause provdala v roce 1871. Společně přivedli na svět sedm dětí. Jejich známí je popisovali jako pár, který bez sebe nedal ani ránu. Žena svého manžela pravidelně doprovázela na obchodních cestách po Evropě a Spojených státech. Když výjimečně nebyli spolu, jeden druhému si psali dopisy. Bez sebe nebyli ani začátku roku 1912. Tehdy odjeli na krátkou zimní dovolenou do Evropy, kde většinu času trávili ve francouzském mysu Martin.

Na zpáteční cestu se vydali na začátku dubna. Do Ameriky je měl zpátky dopravit Titanic, nejmodernější zaoceánské plavidlo své doby. Zárukou dokonalé jízdy byl pro Strausovi také lístek v luxusní první třídě. Ani ten jim ale nepomohl od jistého konce…

Thumbnail # Žena z Titanicu měla speciální vycházkovou holi se žárovkou. Svítila s ní na cestu přeživším
Mohlo by Vás zajímat:

Žena z Titanicu měla speciální vycházkovou holi se žárovkou. Svítila s ní na cestu přeživším

V noci ze 14. na 15. dubna Titanic narazil do ledovce a neodvratně začal klesat ke dnu Atlantského oceánu. Strausovi měli jako členové elity přednostní přístup do záchranného člunu, ale toto privilegium odmítli. Isidor měl podle přeživších svědků prohlásit, že nebude předbíhat další muže. Ida pro změnu řekla, že svého muže neopustí. Své místo uvolnila pro svou novou služku Ellen Bird, které navíc dala kožešinový kabát. „Už ho nebudu potřebovat,“ sdělila jí.

Lidé pak mohli pozorovat, jak se starší pár ruku v ruce vzdaluje od záchranných plavidel vstříc tragickému osudu. Někdo ze svědků scénu popsal jako tu nejpozoruhodnější exhibici lásky a oddanosti. Na věrnost až do samého konce dnes upomíná také náhrobek na hřbitově Woodlawn Cemetery v Bronxu, na kterém jsou vytištěna slova z Písně písní: „Lásku neuhasí ani velké vody a řeky ji nezaplaví.“

Thumbnail # Tragédie objektivem sedmnáctileté dívky: Bernice Palmer jako první zachytila ledovec, který potopil Titanic
Mohlo by Vás zajímat:

Tragédie objektivem sedmnáctileté dívky: Bernice Palmer jako první zachytila ledovec, který potopil Titanic

Mužovo tělo bylo později objeveno a po identifikaci převezeno do New Yorku. Ostatky Idy nebyly nikdy vyneseny na povrch a dodnes vězí někde v hlubinách Atlantiku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu