Levick ve Scottově chatě | zdroj: internet


Po stu letech se našel deník člena nešťastné Scottovy výpravy

Unikátní nález vydal tající led v Antarktidě. George Murray Levick byl členem polární výpravy Roberta Falcona Scotta k jižnímu pólu. Ve slavném závodě s Norem Roaldem Amundsenem Scott nejen prohrál, ale společně se čtyřmi dalšími členy expedice zahynul v ledové pustině.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 10. 2014 | 00:16

Scottova výprava k Jižnímu pólu a jeho souboj s rivalem Amundsenem je dodnes hrdinskou epopejí se smutným koncem pro britského gentlemana. Pro Angličany je dodnes neúspěch a katastrofa jeho výpravy bolavým místem. Scott totiž na rozdíl od Amundsena chtěl nejen dobýt Jižní pól, ale také provádět nejrůznější vědecká měření a pozorování. Táhl s sebou vědecké náčiní a měl ve výpravě vědce, kteří měli svými objevy posunout hranice lidského vědění o tomto neprobádaném kontinentu. Naopak Amundsen měl jen lyže a psy, věda ho nezajímala, hodlal být pouze první na pólu.

Levickův deník je dodnes čitelný

George Murray Levick byl jedním z oněch vědců v týmu Scottovy výpravy. Lékař, zoolog a fotograf se účastnil Scottovy výpravy, ale měl to štěstí, že byl jako vědec vyslán s početnou skupinou ostatních nikoliv k Jižnímu pólu, ale podél pobřeží k obrovským koloniím tučňáků, které měli zkoumat. Scott s dalšími čtyřmi muži mezitím vyrazil k Jižnímu pólu.

Robert Scott

Ani Levick ale zdaleka neprožil u tučňáků nějakou idylu. Jejich výprava zůstala uvězněna v ledu a nemohla se k nim dostat loď, která je měla z místa vyzvednout. Pět vědců a polárníků tak muselo zůstat v Antarktidě přes zimu. Živili se hlavně objekty svého vědeckého zájmu, tedy tučňáky, ale také tuleni. Topili velrybím tukem a žili v hluboké ledové jeskyni, kterou si sami vykopali. Nakonec se zachránili jen díky 200 mil dlouhému pochodu zpět k slavné Scottově chatě, která sloužila jako výchozí bod a zásobovací stanoviště obou výprav.

Scottova výprava pár dní před tím, než její členové začali umírat

Scott do chaty nikdy nedorazil, umrznul s dalšími čtyřmi na zpáteční cestě od pólu. Byl psychicky zlomený, protože ho předběhl jeho rival Amundsen, navíc skupině došly potraviny a špatné počasí jim působilo omrzliny. Levick se naopak vrátil domů a bojoval v 1. světové válce. Později, za 2. světové válce sloužil u letectva jako instruktor techniky přežití.  

Scottova loď Terra Nova se k Levickovi kvůli ledu nedostala

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 10. 2014 | 00:16

Zavří­t reklamu