válkaČeskoslovenskoobjevy

Po stu letech se našel deník člena nešťastné Scottovy výpravy

Po stu letech se našel deník člena nešťastné Scottovy výpravy

Unikátní nález vydal tající led v Antarktidě. George Murray Levick byl členem polární výpravy Roberta Falcona Scotta k jižnímu pólu. Ve slavném závodě s Norem Roaldem Amundsenem Scott nejen prohrál, ale společně se čtyřmi dalšími členy expedice zahynul v ledové pustině.

Tomáš Chalupa 24. října 2014

Scottova výprava k Jižnímu pólu a jeho souboj s rivalem Amundsenem je dodnes hrdinskou epopejí se smutným koncem pro britského gentlemana. Pro Angličany je dodnes neúspěch a katastrofa jeho výpravy bolavým místem. Scott totiž na rozdíl od Amundsena chtěl nejen dobýt Jižní pól, ale také provádět nejrůznější vědecká měření a pozorování. Táhl s sebou vědecké náčiní a měl ve výpravě vědce, kteří měli svými objevy posunout hranice lidského vědění o tomto neprobádaném kontinentu. Naopak Amundsen měl jen lyže a psy, věda ho nezajímala, hodlal být pouze první na pólu.

Levickův deník je dodnes čitelný

Levickův deník je dodnes čitelný

George Murray Levick byl jedním z oněch vědců v týmu Scottovy výpravy. Lékař, zoolog a fotograf se účastnil Scottovy výpravy, ale měl to štěstí, že byl jako vědec vyslán s početnou skupinou ostatních nikoliv k Jižnímu pólu, ale podél pobřeží k obrovským koloniím tučňáků, které měli zkoumat. Scott s dalšími čtyřmi muži mezitím vyrazil k Jižnímu pólu.

Robert Scott

Robert Scott

Ani Levick ale zdaleka neprožil u tučňáků nějakou idylu. Jejich výprava zůstala uvězněna v ledu a nemohla se k nim dostat loď, která je měla z místa vyzvednout. Pět vědců a polárníků tak muselo zůstat v Antarktidě přes zimu. Živili se hlavně objekty svého vědeckého zájmu, tedy tučňáky, ale také tuleni. Topili velrybím tukem a žili v hluboké ledové jeskyni, kterou si sami vykopali. Nakonec se zachránili jen díky 200 mil dlouhému pochodu zpět k slavné Scottově chatě, která sloužila jako výchozí bod a zásobovací stanoviště obou výprav.

Scottova výprava pár dní před tím, než její členové začali umírat

Scottova výprava pár dní před tím, než její členové začali umírat

Scott do chaty nikdy nedorazil, umrznul s dalšími čtyřmi na zpáteční cestě od pólu. Byl psychicky zlomený, protože ho předběhl jeho rival Amundsen, navíc skupině došly potraviny a špatné počasí jim působilo omrzliny. Levick se naopak vrátil domů a bojoval v 1. světové válce. Později, za 2. světové válce sloužil u letectva jako instruktor techniky přežití.

Scottova loď Terra Nova se k Levickovi kvůli ledu nedostala

Scottova loď Terra Nova se k Levickovi kvůli ledu nedostala

Další články

Zavří­t reklamu