Sirotčí vlak byl kontroverzní projekt, děti z ulice končily u farmářů na Středozápadě.

Sirotčí vlak byl kontroverzní projekt, děti z ulice končily u farmářů na Středozápadě. | zdroj: allthatsinteresting.com


Po Spojených státech jezdil Sirotčí vlak, podmínky v něm byly hrozné

TÉMATA: usa | děti | vlaky

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 03. 2018 | 11:00

Před tím, než se ustanovil a rozvinul systém sociální péče pro děti bez rodičů, ve Spojených státech zkoušeli najít sirotkům rodiče i pomocí speciálního vlaku. Ten doslova vozil vagóny plné malých dětí od města k městu a nabízel je potencionálním zájemcům.

Sirotčí vlak byl koncipován jako speciální humanitární projekt. Jeho autor chtěl dostat děti z ulic měst a z nejrůznějších slumů a najít jim vhodné spořádané rodiny na americkém Středozápadě. Jenže tento bohulibý záměr se stal pro 200 tisíc dětí spíše noční můrou.

Vlak založil v roce 1848 Charles Loring Brace, presbyteriánský pastor, který si dal za cíl evangelizovat chudé masy. A nejvíc chudých se soustředilo v newyorských slumech, a byly to hlavně děti. Podle odhadu úřadů na ulicích New Yorku žilo v té době na 30 tisíc bezprizorních dětí nebo dětí, jejichž rodiče se o ně prakticky vůbec nestarali. Děti vytvářely gangy a živily se kriminalitou.

Brace nejprve založil Společnost na pomoc dětem a vybudoval pro ně v New Yorku cosi jako dětský domov. Ten byl ale brzy zcela naplněn a bylo jasné, že bude potřeba přijít s jiným řešením. A tím byl právě Sirotčí vlak.

Brace vycházel z toho, že dokud děti budou žít v New Yorku, tak je žádná dobrá budoucnost nečeká. Současně si všiml, že na Středozápadě roste poptávka po pracovní síle pro tamní zemědělství. Místní farmáři bojovali o svůj denní chleba a v potu tváře se snažili vydělat na svých polích peníze na obživu. Brace se domníval, že právě tito farmáři uvítají další přírůstky do svých rodin, kteří jim navíc budou moci pomáhat na polích. Chlapcům se tak dostane výchovy, získají správné návyky a přestanou se jen tak bezcílně potloukat nebo věnovat kriminální činnosti. Win-win situace, řeklo by se.

První Sirotčí vlak byl vypraven z New Yorku v říjnu 1854 a vezl ve svých vagonech 45 dětí do města Dowagiac v Michiganu. Děti byly převáženy ve zcela nevytápěných vagonech, na kost vymrzlé, pouze v doprovodu jediného dospělého, jistého E. P. Smithe ze Společnosti pro pomoc dětem.

Smith po cestě nabral ještě další děti. Dva chlapce od jakéhosi rybáře, který na řece lovil ryby a tvrdil, že chlapce chce dát k adopci. Dalšího chlapce, údajného sirotka, převzal v Albany. Co se ale se všemi chlapci stalo po příjezdu, není úplně jasné. Smith nevedl žádnou pořádnou evidenci, z toho mála, co si zapsal, bylo jasné, že mu zůstalo devět chlapců, které posadil samotné na vlak do Iowy, kde se jich měl ujmout místní pastor provozující dětský domov.  

Žádné dokumenty nebo důkazy, co se vlastně s dětmi stalo, však neexistovaly. Ovšem Brace byl potěšen, neboť vlak se do New Yorku vrátil prázdný a podle Smithe se všechny děti dostaly do dobrých rukou.

Na základě tohoto „úspěchu“ byly vypraveny další vlaky, které do různých měst na Středozápadě, ale také v Kanadě a Mexiku přepravily celkem 200 tisíc dětí. Zatímco město New York se takto zbavovalo problému s bezdomovectvím a kriminalitou, pro samotné děti celý podnik nabýval velmi chmurných kontur.

Podmínky ve vlaku byly tvrdé. Hlad, zima, dlouhé zastávky a nepohodlí. To byla jen jedna stránka věci. Tou druhou byl fakt, že nejméně 25 procent dětí nebylo ve skutečnosti sirotky a mělo své rodiče. Byli oddělení od svých přátel a sourozenců, nikdo se jich neptal, zda vůbec s podobným podnikem souhlasí.

A vůbec největším problémem byly rodiny, kam byly děti posílány. Zdaleka ne vždy šlo o milující rodiny a páry hledající děti, aby je zahrnuli láskou. Často to byli nerudní upracovaní farmáři, kteří hledali pouze někoho, kdo by dřel na jejich poli za skývu chleba. O rodičovských citech se u nich nedalo vůbec mluvit.

Je potřeba uznat, že tyto děti by nejspíš nečekalo nic dobrého ani v ulicích New Yorku. Život jim prostě rozdal špatné karty, se kterými se žádné štěstí vyhrát nedalo. I tak ale byl Sirotčí vlak velmi kontroverzní záležitostí. Na základě velmi sporných výsledků Braceho systému se proto město New York konečně rozhodlo řešit problém těchto dětí institucionální formou a začalo provozovat vlastní dětské domovy.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 03. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu