válkaČeskoslovenskoobjevy

Po předcích možná dědíme vzpomínky až ze 14 generací

Po předcích možná dědíme vzpomínky až ze 14 generací
Zdroj: iflscience.com

Vědci z Barcelony zkoumali na háďátkách, jak daleko se může dědit gen obsahující určitou vzpomínku. Došli až ke čtrnácti generacím předků.

Simona Knotkova 3. července 2017

Už dříve bylo dokázáno, že vzpomínky předků mohou být geneticky předány i nám. Příkladem za všechny jsou potomci přeživších holocaustu, u nichž byla zjištěna snížená hladina kortizolu. Jeho nedostatek se projevuje menší odolností vůči stresovým situacím.

Sekvence DNA předků se v krizových či jinak ojedinělých situacích pokrývají jakýmsi „pláštěm“ nové informace a tato je následně předána i do genomu potomků. To by mohlo vysvětlovat i naše bezděčné fóbie, které nejsou podloženy reálným prožitkem.

Španělští badatelé pro svůj experiment využili háďátka obecná, jejichž genetická skladba je podobná té lidské. Aby mohli sledovat putování genu pod UV zářením, zavedli do nich svítící protein. Následně je dosadili do chladného prostředí. V zimě gen v jejich těle svítil jen slabě. Když je poté přesunuli do tepla, gen se rozsvítil naplno. Zajímavostí je, že gen nadále svítil i při dalším přesunu do zimy. Vědci si z toho odvozují, že se tak na DNA vytvořila vzpomínka na teplé prostředí.

Háďatko se svítícím genem

Háďatko se svítícím genem

Tato informace přetrvávala i v dalších generací háďátek. Potomci dále vyzařovali, jako by byli v teplém prostředí, i když se s ním sami reálně nikdy nesetkali. Celkem se vzpomínka dědila až do čtrnácté generace.

„Nevíme přesně, čím to bylo způsobeno, ale pravděpodobně se jednalo o formu biologického plánování dopředu,“ míní vedoucí studie Adam Klosin.

Spoluautorka Tanya Vavouri dodává: „Červi žijí krátce, proto si nejspíš předávají vzpomínky o minulých podmínkách, aby mohli jejich potomci předvídat, co je v budoucnu může potkat.“

 

Další články

Zavří­t reklamu