válkaČeskoslovenskoobjevy

„Po pár krocích jsme si uvědomil, že lano není dostatečně upevněné.“ Philippe Petit přešel v roce 1974 mezi Dvojčaty

„Po pár krocích jsme si uvědomil, že lano není dostatečně upevněné.“ Philippe Petit přešel v roce 1974 mezi Dvojčaty
Zdroj: Jean-Louis Blondeau/Getty Images
+ 32 fotek+ 33 fotek

V dubnu 1973 bylo v New Yorku slavnostně otevřeno Světové obchodní centrum včetně slavné dvojice mrakodrapů - Dvojčaty. O rok později se Francouz Philippe Petit rozhodl, že mezi oběma budovami přejde po laně. Přečtěte si jeho příběh.

Simona Knotkova 20. dubna 2021

„O stavbě Světového obchodního centra jsem se dozvěděl v časopise v ordinaci zubaře. V ten moment jsem se rozhodl, že přejdu mezi věžemi. Pamatuju si každou chvíli tohoto dlouhého úkolu a každou chvíli své chůze. Dokonce i po 41 letech mám zvláštní schopnost znovu si ji v hlavě prožít,“ začíná Philippe Petit vyprávění, které před pěti lety poskytl webu The Guardian.

Francouzský provazochodec se nebezpečné sportovní disciplíně věnoval už od svých šestnácti. Ještě před pokořením vzdušné trasy mezi Dvojčaty přešel v roce 1971 mezi věžemi katedrály Notre Dame.

Zajímavostí je, že na chůzi samotnou se Petit nijak speciálně nepřipravoval. Starosti mu spíše dělalo, jak dostat nahoru lano bez povolení. Situaci zkomplikovala stráž komplexu, před kterou se muž a jeho společník museli skrývat. Když začali lano natahovat, měli tři hodiny zpoždění od původního plánu. To bylo asi důvodem, že se vloudila malá, ale pro Philippa naštěstí nikoliv nebezpečná chybička.

„Po pár krocích jsem si uvědomil, že lano není dobře upevněné, ale uznal jsem, že to stačí. I když byl dav lidí čtvrtinu míle pode mnou, slyšel jsem jeho křik a radostné tleskání. Bylo tam i několik fotografů, jeden z nich byl zrádce, protože přísahal, že si nevezme foťák na střechu. Vyfotil mě v momentě, kdy jsem zrovna nebyl v dobré pozici. Obvykle chodím jako tanečník, proplouvám po laně a dívám se na horizont, takže tu fotku opravdu nemám rád.“

Philippe Petit při chůzi na laně. Foto: Alan Welner

Philippe Petit při chůzi na laně. Foto: Alan Welner

První zdárné přejití lana nebylo poslední. Po krátkém odpočinku přímo na laně ho Petit přešel ještě sedmkrát. A nebýt policie, pravděpodobně by si dal několik pokračování.

„Policisté na mě pak začali křičet: ‚Přeřízneme ti lano, uvolníme ho, dostaneme tě pryč pomocí helikoptéry‘ a všechny další věci, které by mě hned zabily. Nemyslím si, že by až tak moc nepřemýšleli, ale na stranu druhou je pravda, že policisté občas dělají věci, které by neměli. V tu dobu jsem lano už taky přecházel dlouho. Bohové lana mi toho dovolili hodně a já cítil, že bych s tím už měl přestat. Hned po posledním kroku začalo pršet. Strážnici na mě byli strašně rozzlobení, ale někteří z nich mě požádali o autogram. Na další den byly moje fotky na předních stranách všech novin.“

Den, kdy Philippe Petit přešel po laně nataženém mezi newyorskými Dvojčaty, si připomeňte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu