válkaČeskoslovenskoobjevy

Po devíti letech se probudila bitcoinová peněženka s 29 miliony

Po devíti letech se probudila bitcoinová peněženka s 29 miliony
Zdroj: Wikimedia Commons

Adresa obsahující bitcoiny v hodnotě přes 26 milionů dolarů byla právě aktivována poté, co ležela v klidu něco přes devět let, což vyvolalo divoké spekulace.

Tomáš Chalupa 22. července 2021

Transakce si na začátku tohoto týdne všiml Whale Alert, populární blockchain tracker, který tweetuje a informuje o významných pohybech v aktivitě kryptoměnových peněženek. Záhadná adresa obsahovala 740 bitcoinů (v hodnotě přibližně 26 147 621 USD, k 15. červenci 2021) a 12. července 2021 údajně převedla asi 640 bitcoinů (21 104 060 USD) do jiné peněženky. Když byla tato adresa naposledy použita přibližně před 9,1 lety, měla by hromada bitcoinů hodnotu přibližně 10 000 USD.

Ačkoli tato částka může být pro většinu lidí ohromující, Whale Alert pravidelně zaznamenává převody kryptoměn v hodnotě milionů dolarů. Význam této aktivity spočívá ve skutečnosti, že tato adresa zůstala nečinná něco málo přes devět let, pouhé tři roky po uvedení bitcoinu na trh, což naznačuje, že majitel/majitelé adresy byli ranými příznivci této kryptoměny. Objevily se dokonce i jazykolamné názory, že by tato aktivita mohla být pohybem záhadného tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota.

 

Satoshi Nakamoto je jméno, které používá předpokládaná pseudonymní osoba nebo osoby, které vytvořily bitcoin. Předpokládá se, že vlastní více než 1 milion bitcoinů, jejichž hodnota k 15. červenci 2021 přesahuje 31,8 miliardy dolarů. Neexistují však žádné přesvědčivé důkazy, které by tuto nedávnou aktivitu spojovaly se Satoshim. I když tato adresa byla možná raným těžařem bitcoinů, během prvních let existence bitcoinu vedle Satoshiho těžila řada lidí.

Spíše v žertu se spekulovalo také o tom, zda tato aktivita není výsledkem toho, že si některý z prvních osvojitelů bitcoinu po několika letech úzkosti a svárů vzpomněl na heslo své peněženky. Jeden člověk napsal na Twitteru: „Víte, co se děje? „Ten slavný okamžik, kdy si konečně vzpomenete na jméno svého prvního domácího mazlíčka.“

V posledních měsících se podobně záhadně projevovaly i „velryby ze staré školy bitcoinů“, zejména po krachu na začátku letošního roku. V červnu 2021 jiná adresa, která byla nečinná téměř devět let, údajně odeslala bitcoiny v hodnotě asi 34 milionů dolarů do jiné peněženky.

Další články

Zavří­t reklamu