Jedno ze sousoší znázorňující správnou ruskou rodinu.

Jedno ze sousoší znázorňující správnou ruskou rodinu. | zdroj: slavorum.org


Po celém Rusku se instalují rodinná sousoší. Mají podpořit tradiční model rodiny

TÉMATA: umění | rusko

user-avatar

Yvonne K.

12. 04. 2017 | 12:00

Matka, otec, děti a sem tam nějaké to domácí zvíře – takovou podobu mají sousoší, která dnes rostou jak houby po dešti v Rusku. Jejich účelem je podpořit tradiční model rodiny na obranu před importem pokleslých západních hodnot.

Sochy ukazují, jak by taková správná slovanská rodina (alespoň z ruského pohledu) měla vypadat. “Tohle je ruský úder proti politice přicházející ze Západu, která podporuje vousaté ženy a jiné fenomény,” píše se na webu Slavorum. Těmi jinými fenomény mají Rusové na mysli hlavně homosexuály, proti nimž vede křížové tažení i samotný ruský prezident Vladimir Putin. Jak známo, Rusko v červnu 2013 schválilo kontroverzní zákon o zákazu propagace „netradičních sexuálních praktik“ mezi mládeží a stalo se kvůli tomu terčem kritiky zejména na Západě. 

“Odkdy se podpora tradiční rodiny stala znakem homofobie,” ptá se uživatel fóra jménem McSneg a dodává: “Možná máme jen plné zuby fóbie z tradic.” Jiný komentátor pak ironicky poznamenává: “Nyní si budou všichni myslet, jaká jsme zpátečnická země s těmi hodnotami, které jsou Evropanům cizí a považují je za barbarské. Jak je možné, že nemáme vousaté ženy a sochy transgenderů?”

Co si o tom myslíte vy, jsou ruské sochy projevem homofobie, nebo tradičních kulturních hodnot?

témata

user-avatar

Yvonne K.

12. 04. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu