Nález vraku letadlové lodi USS Lexington | zdroj: youtube.com


Po 76 letech byl nalezen vrak letadlové lodi USS Lexington

TÉMATA: lodě | vraky | druhá světová válka | usa | japonsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 04. 2018 | 09:00

Letadlová loď USS Lexington byla potopena za druhé světové války v bitvě v Korálovém moři v květnu roku 1942. Teprve nyní se podařilo potápěčům najít vrak této lodi a odhalit tak současně místo posledního odpočinku její posádky.

USS Lexington měl v americkém námořnictvu přezdívku Lady Lex. Osudnou se jí stala bitva v Korálovém moři, kdy svedla nerovný souboj společně se sesterskou USS Yorktown se třemi japonskými letadlovými loděmi. Jejich letadla poslaly Lady Lex ke dnu.

Bitva v Korálovém moři se odehrála pouhý měsíc před slavnou bitvou u atolu Midway. Američané sice v bitvě ztratili více lodí, ale přesto se jim podařilo dosáhnout hlavního strategického cíle, kterým bylo zabránění vylodění Japonců v Port Moresby. Japonské letadlové lodě dokázaly sice potopit Lexington, ale sami Japonci ztratili letadlovou loď Šóhó. Poškozen byl také Yorktown, ale naštěstí se nepotopil. Bylo to poslední vítězství Japonců v celé druhé světové válce, dále už přicházely jen porážky.

Až doposud se nepodařilo najít vrak Lexingtonu, přestože se o to už v minulosti několikrát různí hledači vraků snažili. Úspěšný byl až spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen a jeho speciální tým podmořských hledačů. Těm se podařilo najít USS Lexington dva kilometry pod hladinou v Korálovém moři. Allen a jeho tým použili speciální ponorku určenou k hledání podmořských vraků R/V Petrel o délce 76 metrů.

Allenova společnost se jmenuje Vulcan a jak stojí v tiskové zprávě této společnosti, hledání Lexingtonu bylo absolutní dlouhodobou prioritou firmy. Z výpravy za Lexingtonem byl pořízen i filmový záznam, na kterém je vidět samotná loď i množství dalších zajímavých nálezů. Jsou mezi nimi americká letadla z paluby této lodi, na některých z nich jsou dodnes dobře vidět nejrůznější znaky a ikony, které si na ně letci malovali.

Někde v útrobách lodi stále leží ostatky 216 mužů z její posádky. Ti klesli na dno společně se svou lodí. Nálezcům lodi osobně gratuloval americký admirál Harry B. Harris, jehož otec na Lexingtonu sloužil a naštěstí patřil k těm, kteří zkázu lodě přežili.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 04. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu