válkaČeskoslovenskoobjevy

Po 70 letech se našel hrob Sydneyho Ashcrofta, kterého zabili nacisté, protože bránil svou matku

Po 70 letech se našel hrob Sydneyho Ashcrofta, kterého zabili nacisté, protože bránil svou matku
Zdroj: warhistoryonline.com

Sydney Ashcroft zemřel rukou nacistů, ovšem sedmdesát let nikdo netušil, co se s ním vlastně stalo. Bránil svou matku a ta ho už nikdy nespatřila. Až po sedmdesáti letech se našel na ostrově Guernsey jeho hrob.

Tomáš Chalupa 24. listopadu 2015

Ostrov Guernsey leží nedaleko francouzských břehů, ale náleží Velké Británii. Dnes je to daňový ráj, ale v roce 1940 to byla jediná část Velké Británie, kterou dokázali Němci obsadit. Vylodili se zde a bez odporu malý ostrov obsadili. Nechali fungovat místní samosprávu, ovšem pod svým dohledem. Zakázali držení rádií, zabavili všechny zbraně a nařídili budovat opevnění, ale jinak v podstatě do ostrovních záležitostí nezasahovali. Tedy až na občasné incidenty. Jeden z nich se stal v domě Sydneyho Ashcrofta, tehdy dvacetiletého mladíka, kam přišli němečtí důstojníci vyšetřovat krádež potravin. Došlo k tomu, že důstojník strčil do Ashcroftovy matky Charlotty Ashcroftové. Syn ji šel bránit a vojáka udeřil. Byl ihned zadržen a obviněn z napadení důstojníka a krádeže potravin. Od té doby ho nikdo neviděl.

Matka Charlotte i po válce čekala, že se její syn vrátí. Ale jak roky plynuly, naděje se rozplývala. Zemřela v roce 1981, aniž by věděla, co se s jejím synem stalo. Krátce po její smrti se zjistilo, že Sydney válku nepřežil. Zemřel týden před kapitulací Německa na tuberkulózu ve vězení Straubing u Mnichova. Než se tam dostal, pobyl v několika německých věznicích. Ze Staubringu se měli vězni vypravit na pochod do koncentračního tábora Dachau, ale Ashcroft už nikam nešel, protože umíral.

Místo jeho posledního odpočinku však stále nebylo známo. Teprve díky nedávnému pátrání doktora Gillyho Carra z Cambridge se podařilo najít neoznačený hrob na hřbitově ve Straubingu. Zjistilo se, že právě tady leží Sydney Ashcroft, který zaplatil za to, že bránil svou matku.

Další články

Zavří­t reklamu