Pohled do pařížského bytu, který otevřeli po 70 letech. Pod vrstvu prachu a pavučin se nacházely umělecké skvosty, včetně obrazu za 60 miliomů korun

Pohled do pařížského bytu, který otevřeli po 70 letech. Pod vrstvu prachu a pavučin se nacházely umělecké skvosty, včetně obrazu za 60 miliomů korun | zdroj: AFP/Getty


Po 70 letech otevřeli dveře pařížského bytu. Z toho, co našli, se jim zastavilo srdce

TÉMATA: pařížský byt | paříž | druhá světová válka | poklad | Giovanni Boldini

user-avatar

Crazy Eyes

10. 06. 2015 | 15:30

Mnozí z nás by si přáli mít stroj času a mít tu moc se jednoduchým stisknutím spínače podívat na to, jak se v minulosti žilo našim předkům. A ačkoliv takový stroj samozřejmě neexistuje, před deseti lety se jeden francouzský znalec umění na okamžik cítil, jakoby bránu do minulosti přece jen objevil. Byl totiž pozván do pařížského bytu, kam předtím sedmdesát let nikdo nevkročil.

Krb, kamenná výlevka, vycpaný pštros i elegantní toaletní stolek se zrcadlem – to vše se ukrývalo pod silnou vrstvou prachu, který se v bytě hromadil celá desetiletí. Jeho majitelka sice na dálku řádně platila účty, ale apartmán už léta nepoužívala. Paříž totiž opustila už před druhou světovou válkou a nikdy se nevrátila zpět, zbytek života prožila v jižní Francii. Zemřela v roce 2005 ve věku 91 let a právě tehdy bylo její zašlé království znovu objeveno.

Přivolaného znalce umění Oliviera Choppin-Janvryho na první pohled zaujal dobový nábytek i další luxusní vybavení bytu. Pak ale narazil na opravdový poklad – obraz neznámé elegantní krásky v růžových mušelínových šatech. „Srdce se mi málem zastavilo, když jsem jej uviděl,“ svěřil se britskému listu The Daily Telegraph. Ukázalo se, že autorem obrazu byl slavný italský malíř 19. století Giovanni Boldini.

V jedné z místností se totiž našla jeho vizitka s milostným vzkazem. A tak se odkrylo i další tajemství – kdo je ona krásná neznámá. Šlo o herečku Marthu de Florianovou, babičku poslední majitelky bytu. K jejím obdivovatelům nepatřil pouze Boldini, ale i celá řada jeho současníků, umělců i politiků včetně pozdějšího francouzského premiéra Georga Clemenceaua. I jejich dopisy přetrvaly v bytě, úhledně poskládané do balíčků převázaných stužkami různých barev.

Marthina krása byla oceněna ale i o více než sto let později. Obraz s její podobiznou šel do dražby s vyvolávací cenou 300 tisíc eur (asi 8,5 miliunu korun). Nakonec se však prodal za cenu sedmkrát vyšší, tedy v přepočtu za téměř 60 miliónů korun, což je pro obrazy od Boldiniho zatím rekordní částka. „Bylo vidět, že kupec si tu malbu zamiloval: zaplatil prostě cenu vášně,“ popsal pak zástupce aukční síně.

 

user-avatar

Crazy Eyes

10. 06. 2015 | 15:30

Zavří­t reklamu