válkaČeskoslovenskoobjevy

Po 50 letech byl v divoké přírodě spatřen dingo pralesní

Po 50 letech byl v divoké přírodě spatřen dingo pralesní
Zdroj: New Guinea Highland Wild Dog Foundation
+ 1 fotka+ 2 fotky

Dingo pralesní, známý též jako novoguinejský zpívající pes, je příbuzným psa dinga z Nové Guineje. V divoké přírodě byl naposledy spatřen v 70. letech. Vědci ale nyní hlásí nový nález.

Simona Knotkova 10. července 2021

V zajetí žije asi 200 zástupců dinga pralesního (u nás je to například v zoo Lešná). I když se biologové domnívají, že ve volné přírodě by jich mohlo být kolem tisícovky, zhruba padesát let tohoto příbuzného psa dinga nikdo neviděl. Ještě donedávna existovaly pouze dvě fotografie, které zachycovaly zvíře v divočině. I to mohlo nahrávat myšlence, že se jedná o vyhynulý druh. Zlom přišel v roce 2016, kdy výzkumníci narazili na patnáctku divokých psů v odlehlé vysočině na západu indonéské provincie Papua.

Thumbnail # V Austrálii objevili opravdovou vzácnost – zlatého krtka
Mohlo by Vás zajímat:

V Austrálii objevili opravdovou vzácnost – zlatého krtka

Po dvou letech se vědci na místo vrátili, aby posbírali biologický materiál těchto zvířat společně s demografickými a behaviorálními (týkající se jejich chování) daty. Na základě DNA analýzy zjistili, že všichni objevení psi jsou skutečně příbuznými novoguinejského zpívajícího psa. Jejich genom se s genetickou informací tohoto druhu překrýval až v 70 % a v porovnání se všemi dalšími psovitými šelmami si byli nejblíže.

„Psi chovaní v zajetí jsou velmi inbrední (k páření dochází mezi příbuznými, pozn. red.). Začalo to osmi psy, kteří se rozmnožili mezi sebou, jejich potomci se rozmnožili mezi sebou a tak to pokračovalo další generace. Kvůli tomu ztratili mnoho ze své genetické rozmanitosti,“ přibližuje hlavní autorka studie a pracovnice Národního institutu zdraví Elaine Ostrander problém se zvířaty chovanými v zoologických zahradách a chráněných rezervacích.

Připomíná důležitost ochrany raritních živočichů, které nemají v přírodě obdoby. „Novoguinejští zpívající psi jsou vzácní. Jsou to exotická zvířata s nádhernou harmonickou vokalizací, kterou nikde jinde v přírodě nenajdete. Bylo by proto velmi špatné, kdybychom tento druh ztratili. Nechceme, aby taková zvířata mizela. Díky tomu, že poznáme více prastaré druhy, předchůdce dnešních psů, se také můžeme naučit nové poznatky o moderních plemenech.“

Další články

Zavří­t reklamu