válkaČeskoslovenskoobjevy

Fotky ze sebevraždy Cobaina: krabička na drogy, dopis v rašelině a úsměvy policistů

Fotky ze sebevraždy Cobaina: krabička na drogy, dopis v rašelině a úsměvy policistů
Zdroj: vintag.es
+ 27 fotek+ 28 fotek

Byla to sebevražda, nebo měl ve smrti frontmana Nirvany prsty ještě někdo jiný? Po dvaceti letech byl případ znovu otevřen. Veřejnosti byly také představeny dosud neviděné snímky z místa činu.

Simona Knotkova 8. dubna 2021

8. dubna 1994 byl Kurt Cobain ve svém domě v Seattlu nalezen mrtvý. Muzikant měl v sobě nejenom smrtelnou dávku heroinu, ale jako pojistku si také prostřelil hlavu brokovnicí. Policie celkem snadno označila za příčinu smrti sebevraždu. Nebylo ostatně tajemství, že Cobain dlouhá léta sváděl boj s depresemi a žaludeční chorobou, která mu působila kruté bolesti. Jak to už ale u podobných případů bývá, vyrojila se řada konspiračních teorií, podle nichž byl zavražděn manželkou Courtney Love. Neméně slavná a rovněž závislá frontwoman Hole takto prý zareagovala na Kurtovu žádost o rozvod. Spekulace však nikdy nebyly potvrzeny a vyznávají je převážně fanoušci Nirvany, kteří partnerku rockera neměli nikdy v oblibě.

Po dvaceti letech byla vysoce sledovaná kauza nicméně opět otevřena policejním oddělením v Seattlu. Na starost ji dostal detektiv odložených případů Mike Ciesynski. Nestalo se tak prý z důvodu, že by se vyskytly nové skutečnosti, jako spíše kvůli dvacátému výročí a velké mediální pozornosti, která Cobainovu smrt stále provází. Ciesynskiho úkolem bylo přesvědčit pochybující část veřejnosti, že se o vraždu nejednalo. K tomu mu mělo dopomoci právě vyvolání nikdy neviděných snímků.

„Nic v mém přezkoumání neukazuje na to, že by to měla být vražda. Bylo ale třeba osvětlit několik věcí, kvůli kterým lidé věří v kamufláž. Jedním z řešení byl 35mm film, který dosud nebyl vyvolán. V roce 1994 jsme během vyšetřování používali právě tento film doplňovaný polaroidy. Tehdejší vedení ale rozhodlo, že 35mm vyvolaný nebude a použijí se jenom polaroidy. Případ byl označen jako sebevražda a pokud jsme nehledali něco konkrétního, co na polaroidech nebylo, nebylo třeba zpracovávat 35mm fotky. Po dvaceti letech jsem si ale řekl: ‚Pojďme se už zbavit těch teorií, že se stalo něco, co se nestalo, a vyvolejme ten film,'“ objasňoval svůj krok Ciesynski.

Dodal, že fotografie mrtvého muzikanta nebudou nikdy zveřejněny. „Co by lidi pohledem na ležícího Kurta Cobaina s prostřelenou hlavou asi získali? Jaký užitek by z toho někdo měl?“

Fotografie z vyvolaného 35mm filmu si prohlédněte v naší galerii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu