Planeta Pluto vysílá rentgenové paprsky, zatím se neví, čím je to způsobeno.

Planeta Pluto vysílá rentgenové paprsky, zatím se neví, čím je to způsobeno. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Pluto vystřeluje rentgenové paprsky do vesmíru, nikdo neví proč

TÉMATA: pluto | planety | záhady | vesmír

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 09. 2016 | 11:00

Planeta Pluto byla poslední dobou často v centru zájmu vědců. Ti například spekulovali, že na jeho povrchu mohou existovat oceány. Teď však vědce začala trápit jiná záhada kolem této trpasličí planety.

Podle tiskové zprávy vydané Laboratotoří aplikované fyziky Johna Hopkinse bylo zjištěno, že z planety Pluto jsou emitovány rentgenové paprsky. Tyto paprsky byly detekovány sondou New Horizons při čtyřech samostatných obletech v letech 2014 a 2015. Podle závěrů vědců není příčinou záření atmosféra Pluta, takže musí vycházet ze samotné planety. "Eliminovali jsme všechy aurorální vlivy, protože Pluto nemá žádné magnetické pole a New Horizons nezaznamenal žádné světelné záření atmosféry," stojí ve zprávě. 

Jelikož se zatím neví, jak a proč radiace z Pluta uniká, vědci se už chystají na to, že se budou muset znovu prozkoumat i jiné případy, kdy bylo rentgenové záření detekováno z ostatních planet. Současné teorie totiž mohou být mylné. New Horizons bude shromažďovat data z Pluta a Kuiperova pásu až do roku 2019, takže je šance, že další data vnesou do celé záhady více světla. Nebo spíše více rentgenového záření. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

26. 09. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu