V Plující zahradě květiny reagují na pohyby návštěvníky tím, že se vznáší nahoru a dolů. | zdroj: YouTube


Plující zenová zahrada: tisíce živých květů se vznáší v prostoru a reagují na pohyby návštěvníků

TÉMATA: umění | japonsko | zen

user-avatar

Ivanhoe

8. 05. 2015 | 09:00

Návštěvníci vcházejí do místnosti naplněné živými voňavými květy, vznášejícími se ve vzduchu. Jak se k nim přibližují, květiny stoupají nahoru, dolů a vytvářejí bublinu, která přítomné zcela obklopí, až mají pocit, že se sami stali zahradou.

Plující zahrada je poslední interaktivní instalací japonské umělecké skupiny ultratechnologů, která si říká TeamLab. Ta nedávno uspořádala v Tokiu retrospektivní výstavu, která měla takový úspěch, že musela být o další dva měsíce prodloužena, a umělci pak ještě vytvořili Plující zahradu jako přídavek. Do 10. května k vidění v Národním muzeu nové vědy a inovací v Tokiu.

Květiny reagují na pohyby návštěvníků a plují prostorem.

Instalaci tvoří 2 300 živých, kvetoucích rostlin, které rostou každým dnem. Plují prostorem a reagují na pohyby návštěvníků. Ti se postupně v této zahradě noří do květin a mohou zažít to, oč se vždy pokoušeli zenoví mistři: totální jednotu s přírodou. Jak známo, japonské zenové zahrady původně vznikly jako místo, kde zenoví mistři prováděli svůj výcvik. „Nebe i já jsme stejného původu. Všechny věci i já jsme ze stejné látky. Jak je to úžasné,“ píše se v jednom zenovém koánu o květině. „Lidé dnešní doby vidí tuto květinu, jako kdyby byli ve snu,“ poznamenává na závěr koánu zenový mnich Nansen. V Plující zahradě však člověk může tuto květinu poprvé skutečně zřít.

user-avatar

Ivanhoe

8. 05. 2015 | 09:00

Zavří­t reklamu