válkaČeskoslovenskoobjevy

Plavání ve studené vodě by mohlo pomáhat proti demenci

Plavání ve studené vodě by mohlo pomáhat proti demenci
Zdroj: Unsplash

Na plavání ve studené vodě nedají někteří nadšenci dopustit. Podle nové studie britských vědců se může jednat o účinnou prevenci proti neurodegenerativním chorobám.

Simona Knotkova 15. června 2021

Neuronová spojení v našem mozku se v průběhu života neustále obnovují. U některých jedinců však postupem času dochází ke ztrátě schopnosti vytvářet nové synapse a následnému vzniku neurodegenerativních onemocnění, jako je Alzheimerova choroba nebo demence.

Thumbnail # Čím víc břišního tuku, tím míň mozkové hmoty – studie zjistila překvapivou skutečnost
Mohlo by Vás zajímat:

Čím víc břišního tuku, tím míň mozkové hmoty – studie zjistila překvapivou skutečnost

Vědci již dříve přišli na to, že tento proces ovlivňuje teplota. U živočichů ukládajících se k zimnímu spánku byla vypozorována výrazná ztráta synapsí, které se ale obnovují okamžitě poté, co se zvíře na jaře probudí. Tento efekt způsobuje takzvaný „protein ledového šoku“ RBM3. Právě na jeho hodnoty v závislosti na okolní teplotě se zaměřil tým badatelů z Cambridgské univerzity vedený zástupkyní ředitele Ústavu pro výzkum demence, profesorkou Giovannou Mallucci.

Studie zkoumala zdravé myši a myši chované pro rozvoj demence. Obě skupiny byly podrobeny ledovým teplotám, během kterým u nich došlo k podchlazení a ztrátě neuronových synapsí. Jakmile však byly znovu zahřány, hodnoty RBM3 u zdravých myší prudce stouply, což způsobilo obnovu ztracených spojení. U myší s predispozicí k demenci k tomuto efektu nedošlo. Když u nich ale vědci uměle vyvolali tvorbu proteinu, také jejich synapse se začaly obnovovat.

Thumbnail # Alzheimerovu chorobu můžeme vystopovat ještě dřív, než vypukne
Mohlo by Vás zajímat:

Alzheimerovu chorobu můžeme vystopovat ještě dřív, než vypukne

Navýšení RBM3 vědci naměřili také v krvi několika nadšenců, kteří se po dobu tří zim chodili koupat do studeného londýnského bazénu. Toto zjištění by v budoucnu mohlo napomoci vývoji léku, který by dokázal hladinu proteinu zvednout i bez nutnosti ledového šoku a nebezpečného podchlazení. Jak výzkumníci ostatně druhým dechem dodávají, koupání v ledové vodě není vhodné pro každého a uškodit může zejména netrénovanému organismu starého člověka.

Se závěry svého týmu seznámila Mallucci veřejnost prostřednictvím online přednášky. Celá práce by již brzy měla být publikována ve vědeckém žurnálu, a tak přístupná k revizi dalším výzkumníkům.

Další články

Zavří­t reklamu