válkaČeskoslovenskoobjevy

Platonické rodičovství je trendem moderní doby – dva lidé zplodí potomka bez nutnosti lásky a vztahu

Platonické rodičovství je trendem moderní doby – dva lidé zplodí potomka bez nutnosti lásky a vztahu
Zdroj: Pixabay

Platonickou lásku zná (nebo zažil) jistě každý, ale co je to platonické rodičovství? Jedná se o zplození potomka, k němuž není třeba - stejně jako v případě platonického zalíbení - partnerský vztah.

Simona Knotkova 19. listopadu 2020

Někteří lidé by rádi založili rodinu, ale nemají k tomu vhodného partnera. Ať už jim vyhovuje single život nebo se jim na poli milostných vztahů nedaří, v obou případech jim může pomoci takzvané platonické spolurodičovství. Osobně nebo pomocí specializovaných webových stránek (například PollenTree nebo Modamily) najdou podobně uvažujícího člověka, se kterým se dají dohromady jenom kvůli aktu zplození (přirozenou nebo umělou cestou) nového člověka. Zatímco jindy stojí za tímto úkonem většinou láska, v platonickém rodičovství jsou to jenom pragmatické cíle dvou dospělých jedinců.

Thumbnail # Útok na tradiční hodnoty! Muži měli z feministek strach a bojovali proti nim absurdní propagandou
Mohlo by Vás zajímat:

Útok na tradiční hodnoty! Muži měli z feministek strach a bojovali proti nim absurdní propagandou

Bližší náhled do problematiky přináší například Jenica Anderson (38) a Stephan DuVal (37). Žena už dříve porodila syna, ale jeho otec je krátce poté opustil. Tato zkušenost v ní zanechala hořkou pachuť a ovlivnila její rozhodnutí stát se spolurodičem bez nutnosti vztahu. Ač její krok mohou příznivci konvenčních rodinných modelů odsuzovat, podle ní má dítě nyní aspoň záruku dvou rodičů.

„Nestála jsem o žádné romantické spojení. Poznala jsem, že tradiční recept nefunguje. Stephan chtěl stejně jako já vychovat šťastné dítě, kterému se v životě bude dařit,“ sdělila Anderson v rozhovoru s The Guardian. Muž dodává: „Chtěl jsem dítě, které by dalo mému životu smysl; spousta lidí je dneska v manželství se svou prací. Doufal jsem, že nakonec potkám lásku, ale nastal už čas založit si rodinu.“ Dceru, která se narodila letos v létě, rok od prvního setkání, dvojice zplodila přirozenou cestou.

Thumbnail # Tajemná Ruska z 18. století stihla za život porodit 69 dětí!
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemná Ruska z 18. století stihla za život porodit 69 dětí!

Podle ředitelky Centra pro výzkum rodiny na Cambridgeské univerzitě Susan Golombok, která se alternativními formami rodin zabývá už od 80. let, je tento způsob rodičovství někdy dokonce úspěšnější. Problém nakonec představují zase jen jiné rodiny, které své děti neučí k toleranci, či jim dokonce vštěpují do hlavy, že je na podobných modelech něco divného.

„Lidé stále berou tradiční rodinu jako zlatý standard a k jakémukoliv jinému druhu se staví kriticky. Náš více než čtyřicetiletý výzkum přitom jasně ukazuje, že tyto rodiny jsou někdy dokonce ještě lepší než tradiční. Rodí se v nich chtěné děti. Naší jedinou obavou je, jestli tyto děti nebudou stigmatizovány, souzeny nebo šikanovány,“ říká profesorka.

Další články

Zavří­t reklamu