Platan s 30 rozzářenými lustry | zdroj: YouTube


Platan s lustry je zářivou hvězdou mezi stromy

TÉMATA: extra nápady | instalace

user-avatar

Ivanhoe

4. 08. 2015 | 08:30

Ne každý strom má svou vlastní stránku na Facebooku a je doporučován filmařům. Majestátní stoletý platan na West Silver Lake Drive v Los Angeles se takovému statusu těší od té doby, co na jeho větvích visí 30 starožitných lustrů.

„Každý se z něj mohl zbláznit. Zamilovali si ho,“ prozrazuje Adam Tenenbaum, jak sousedé reagovali, když před sedmi lety věšel se svým spolubydlícím na větve stromu ozdobná svítidla, která získal od druhých darem nebo výměnou. „Testovali jsem si tím hranice,“ vysvětluje bohémský umělec, co jej k bizarnímu nápadu vedlo. Jak se vzápětí ukázalo, strom osvětlený 25-wattovými žárovkami ohřál pomyslně vztahy mezi sousedy a proměnil Tenenbaumovu předzahrádku ve svého druhu komunitní park. Pod stromem si dnes milenci vyznávají lásku, činí nabídky k sňatku, pořizují svatební fotografie. Místní k němu často vodí své návštěvy. Platan s lustry se objevil v hudebních klipech a figuruje i v nabídce filmových lokací. Někteří výletníci se k němu vypravují, aby jej na vlastní oči spatřili. Děti to k rozzářenému stromu táhne, jako by byl vstupní branou do Tolkienovy kouzelné Středozemě. „Tento strom je skrytý klenot,“ tvrdí Mai Vo, která bydlí v sousedství. „Je prostě – elegantní.“

Jako vánoční strom. I v létě.

Před třemi lety Tenenbaum ke stromu postavil parádní parkovací hodiny ze 70. let, aby měl z čeho hradit účet za elektřinu, která ho měsíčně stojí 200 dolarů. „Je to totéž jako svítit v 30 pokojích,“ vysvětluje. Bizarní hodiny s vějířem 17 žárovek a nápisem Lustrový strom slouží k označení instalace a majiteli měsíčně vydělávají 85 dolarů.

Platan si nedávno prohlédl i arborista, zda kvůli lustrům nějak netrpí, ale nezjistil žádný problém. Dává však stromu vzhledem k jeho vysokému stáří jen 15 let života. Tenenbaum doufá, že do té doby strom zazáří v nějakém slavném filmu a rovněž si v poslední době dělá naděje, že magie stromu přitáhne do jeho vily nějakou šikovnou novou podnájemnici. Spousta nádherných lustrů visí i uvnitř domu a nechybí ani na čajových hrncích. Ostatně, podívejte se sami.

 

user-avatar

Ivanhoe

4. 08. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu