válkaČeskoslovenskoobjevy

Plastové sáčky na mléko Češi za socialismu důmyslně recyklovali

Plastové sáčky na mléko Češi za socialismu důmyslně recyklovali
Zdroj: archiv
+ 6 fotek+ 7 fotek

Když se mléko v 80. letech objevilo v igelitovém pytlíku, byl to hit. Novinku Češi s nadšením přivítali a často zužitkovali nejen obsah, ale i obal produktu. Projevili v tomto směru nebývalou nápaditost.

Václav Pokorný 7. června 2019

V osmdesátých letech minulého století přišel mlékárenský průmysl u nás s převratnou novinkou. Mléko začal prodávat v polyetylénových sáčcích. Družstvo SMĚR je začalo vyrábět v Jílovém u Prahy na nové lince dovezené ze Západu. Sáčky byly čtvrtlitrové, půllitrové a litrové.

Například litrové mléko bylo s modrým potiskem, mělo tučnost 2 % a stálo 2 Kčs. Plnotučné mléko bylo v sáčcích s červeným nebo fialovým potiskem, mělo tučnost 3,6% a stálo 3,10 Kčs.

Plastovým sáčkům se lidově říkalo „igelitové vemeno“ a naši občané je dokázali dokonale zužitkovat. Balili do nich dětem svačiny nebo z nich dělali odpařovače vody na ústřední topení. Některé ženy je stříhaly na proužky a pletly z nich dokonce koberce do koupelny. I přes velký smrad, to však prý vypadalo výborně. Jiné hospodyňky zase z igelitových sáčků vyráběly tašky, klobouky nebo bačkůrky pro děti.

Na své si tehdy přišla i školní mládež. Nezbední hoši využívali sáčky plněné mlékem jako bomby, které házely z oken.

Soumrak různorodého využití mléčných plastových sáčků u nás nastal až v roce 1988 s příchodem krabicového mléka.

Další články

Zavří­t reklamu