válkaČeskoslovenskoobjevy

Placenta je plná buněk podobných nádoru, zjistila nová studie

Placenta je plná buněk podobných nádoru, zjistila nová studie
Zdroj: Profimedia

Britští vědci přišli s novým zajímavým pohledem na placentu. Připomíná podle nich nádor.

Simona Knotkova 29. března 2021

Placenta je dočasný orgán, který vzniká v děloze ženy během těhotenství. Jeho hlavní funkcí je výživa plodu, přívod kyslíku a odvod metabolických zplodin. Placenta rovněž funguje jako významný zdroj hormonů, které jsou důležité pro udržení těhotenství. Plod chrání před napadením imunitního systému matky, který by ho jinak vyhodnotil jako cizí těleso.

Thumbnail # Mikroplasty se dostávají i do placenty, vědci jsou znepokojení
Mohlo by Vás zajímat:

Mikroplasty se dostávají i do placenty, vědci jsou znepokojení

Ve své nedávné studii vědci zjistili, že plodové lůžko slouží také jako skládka genetických mutací, které by jinak mohly vážně poškodit plod. Badatelé ho dokonce přirovnávají ke struktuře podobné nádoru. Pracovníci Wellcome Sanger Institute (ústav pro výzkum genetiky) a Cambridgeské univerzity k tomuto závěru došli na základě sekvenovaní genomů vzorků, které byly odebrány z různých míst 42 placent. Každá z provedených biopsií byla genetický odlišná od ostatních navzdory faktu, že biologický materiál pocházel z jednoho orgánu. Podobně se chová právě nádor.

„Naše studie poprvé potvrzuje, že placenta je oproti ostatním lidským orgánům jinak uspořádaná. Ve skutečnosti připomíná mozaiku nádorů. Také tempo a vzorce těchto genetických mutací byly neuvěřitelně vysoké ve srovnání s dalšími lidskými tkáněmi,“ říká vedoucí studie, profesor Steve Charnock-Jones z Cambridgeské univerzity.

Thumbnail # Fetus ve fetu: Vzácná anomálie, kdy je dítě těhotné s vlastním dvojčetem
Mohlo by Vás zajímat:

Fetus ve fetu: Vzácná anomálie, kdy je dítě těhotné s vlastním dvojčetem

Funkce placenty jako „hromosvodu“ genetických mutací ovšem není tak černobílá. V některých případech je to totiž právě placenta, která způsobuje poškození plodu.

„Placenta by se dala připodobnit k ‚divokému Západu lidského genomu‘. Se svou strukturou se naprosto odlišuje od všech dalších lidských tkání. Pomáhá nás chránit od chyb v našem genetickém kódu, ale stejně tak představuje riziko v podobě onemocnění souvisejících s placentou. Naše závěry jsou dostatečným důvodem pro to, abychom se dále zabývali spojitostí mezí genetickými odchylkami v placentě a důsledky po narození,“ doplňuje doktor Sam Behjati.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu