Pivo uvařené podle vaší DNA bude chutnat hlavně vám, uvařili ho podle vašich genů a chuťových receptorů

Pivo uvařené podle vaší DNA bude chutnat hlavně vám, uvařili ho podle vašich genů a chuťových receptorů | zdroj: odditycentral.com


Pivo šité na míru podle vaší DNA, dnes už je to možné, jen to stojí balík

TÉMATA: pivo | anglie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 01. 2017 | 08:00

Češi jakožto národ pivařů by mohli ocenit novinku, se kterou přišel jeden londýnský pivovar. Zákazníkům nabízí, že jim uvaří "personalizované" pivo, které bude vyrobeno na základě studie jejich DNA. Bohužel to není úplně levná záležitost.

Ciaran Giblin, sládek v Menatime Brewery v Londýně, uvařil pivo přesně šité na míru sám sobě, podle své DNA. Byl ze svého výtvoru tak nadšen, že založil společnost 23 and Me (23 a já), která nabízí, že i vám udělá pivo podle vaší DNA. Ovšem musíte na to obětovat 25 000 dolarů, takže nic, co byste jen tak vysypali z prasátka.

Jak to celé funguje a co za své peníze zákazníci dostanou? Napřed odevzdají vzorek slin. Ten obsahuje DNA, se kterým se dá pracovat. Pomocí rozboru se zjistí, jak je daný člověk citlivý na propylthiouracil, který má hořkou chuť a je součástí například brokolice nebo toniku a samozřejmě také piva. Další gen TAS2R38 má vliv na chuť, jakou vnímáme v ústech, a i ten se samozřejmě zkoumá, zejména jeho schopnost detekovat propylthiouracil. Kolem této látky se vůbec točí celý proces.

Pivo je tak ve výsledku buď sladší, nebo má naopak více hořkou chuť. Ovšem mezitím, co probíhají testy, odborníci ze společnosti hledají nejvhodnější pivo podle genetického profilu zákazníka. Když je takový druh piva nalezen, je pozván zákazník k osobní konzultaci s Giblinem. Tam dostane zákazník toto pivo ochutnat, zda mu vyhovuje. A pak už následuje alchymie, kdy se vaří nové pivo, které je tomu testovacímu podobné, ale současně je zcela jiné.

Za 25 000 dolarů zákazník dostane 12 hektolitrů tohoto piva. Součástí je také možnost pivo si pojmenovat libovolným názvem. Pivo je v lahvích připraveno ke konzumaci. Zákazník ještě dostane certifikát, ve kterém je popsáno, z jakých ingrediencí a jakým způsobem bylo unikátní pivo uvařeno. Za malý poplatek vám grafik navrhne a vytvoří logo nebo stylový obal lahví. A pak už se může začít degustovat a popíjet. Takže pokud nevíte, co s penězi, a chtěli byste mít své vlastní pivo, víte kam se obrátit. 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 01. 2017 | 08:00

Zavří­t reklamu