válkaČeskoslovenskoobjevy

Pivo bylo v Egyptě používáno jako lék i platidlo

Pivo bylo v Egyptě používáno jako lék i platidlo
Zdroj: ancientpages.com

Netradiční použití pro tradiční nápoj, tak by se dal pojmenovat přístup antických Egypťanů k pivu. Pivo mělo pro tamní společnost velkou důležitost, používalo se nejen k pití, ale i jako medicína nebo dokonce měna.

Tomáš Chalupa 23. února 2018

Zajímavé je, že pivo pili nejen dospělí, ale i děti. Žádná omezení v tomto směru neexistovala. Pivo také sehrálo mimořádně důležitou úlohu při stavbě pyramid. Egyptské legendy říkají, že to byl bůh Osiris, kdo dal lidem darem umění vařit pivo. Pivo díky tomu bylo považováno za nápoj s božským původem.

Vůbec první pivo pochází z Číny, kde se nazývalo kui, a bylo uvařeno někdy před 7000 lety. Vařilo se z ovoce, medu a rýže. Sumerové vařili pivo před 6000 lety, jak dokládají nálezy na hliněných tabulkách. Právě od nich se Egypťané naučili pivo vařit, nazývali ho heqet nebo tenemu.

V Egyptě se vaření piva věnovaly hlavně ženy. Víno náleželo urozeným šlechticům a honoraci, pivo se pilo v krčmách a chalupách chuďasů i v přelidněných městech. Nepohrdli jím rozhodně ani bohatí lidé, takže jeho spotřeba v Egyptě byla vysoká. Co se týče alkoholu, egyptské pivo ho obsahovalo zhruba stejně jako to dnešní.

Později se pivu začali věnovat také egyptští lékaři, kteří došli rychle k názoru, že jeho pití posiluje lidské tělo a také udržuje ducha, a zařadili tak tento nápoj do pomyslného seznamu léků. Bylo považováno za zdroj živin a antioxidantů. Pivo bylo obsaženo v mnoha tehdejších egyptských lécích, které byly míchány proti nejrůznějším neduhům. Přidáním piva se podle tehdejších vědomostí nemohlo rozhodně nic pokazit.

Dělníci na stavbách včetně těch, co pracovali na pyramidách, byli často vypláceni pivem. Přesněji řečeno pivo byla součást jejich mzdy, dostávali ho třikrát denně na poukázky, které bychom dnes nejspíš nazvali stravenkami.

Pivo sloužilo také k náboženským rituálům. K těmto účelům se používalo silné pivo s vyšším obsahem alkoholu, než jaké pili běžně plebejci.

Jak je vidět, pivo bylo v egyptské společnosti velmi důležité, plnilo mnoho úloh a jeho konzumace byla velmi rozšířená. Minimálně v tomto bodě bychom si se starověkými Egypťany rozuměli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu