válkaČeskoslovenskoobjevy

PITNÁ KNIHA: vynález, který umožní pít nezávadnou vodu až čtyři roky!

PITNÁ KNIHA: vynález, který umožní pít nezávadnou vodu až čtyři roky!
Zdroj: wikicommons

Všichni dobře víme, že bez vody není život. A s vodou plnou bakterií může být pěkně krátký. Tento problém se západní civilizace, která používá nezávadnou vodu nejen k pití a vaření, ale i k mytí nebo splachování toalet, dávno netýká. V rozvojovém světě ale stále onemocní nebo zemře vinou znečištěné vody z řek, potoků či kaluží, hodně lidí.

Kateřina A. 4. ledna 2016

Tým amerických vědců testoval v lokalitách v Asii a Africe knihu, jejíž stránky slouží jako filtr na vodu. Jeden výtisk zajistí pitnou vodu pro jednoho člověka na celé čtyři roky.

Speciálně upravený papír hubí zdraví škodlivé bakterie a zároveň jsou na něm natištěny informace o tom, jak a proč by voda měla být filtrována. Mnozí z těch, kterých se problém s nedostatkem pitné vody týká, si totiž ani nejsou vědomi toho, že jim voda, kterou pijí, může uškodit.

Papír se již osvědčil během testování v laboratorních podmínkách. Nyní ho vědci zkoušeli v terénu. Přes materiál filtrovali vodu z 25 znečištěných zdrojů v Jižní Africe, Ghaně, Keni, Haiti a Bangladéši. Listy, napuštěné nanočásticemi stříbra přitom zneškodnily 99 procent všech bakterií, které voda obsahovala. Přefiltrovaná voda se tak kvalitou přiblížila kohoutkové vodě, kterou používají odběratelé ve Spojených státech.

Teri Dankovichová, vědkyně z University of Virginia ve Spojených státech, se vývojem „drinkable book“, tedy doslova „pitné knihy“, zabývala posledních několik let. „Všechno, co musíte udělat, je vytrhnout z knížky list papíru, vložit ho do filtrační nádoby a nalít přes něj vodu z řek, potoků či dalších znečištěných zdrojů – výsledkem je čistá, pitná voda. Téměř všechny přítomné bakterie jsou filtrací zneškodněny“, řekla Dankovichová. Kniha je inovativní svým designem i technologií výroby. Filtrační papír obsahuje nanočástice stříbra nebo mědi, které do sebe nasají mikroorganismy ve vodě, a to je zahubí. Filtraci nepřežijí původci několika z nejčastějších nemocí v rozvojových zemích – bakterie cholery, tyfu a escherichie coli.

Na jednotlivých stránkách knihy jsou zdraví nezávadným inkoustem natištěny informace a instrukce o filtraci vody, a to v angličtině a místním jazyce. Cena výroby těchto filtrů je výrazně nižší než u jiných metod. Jeden list papíru zvládne přefiltrovat až 100 litrů vody a celá kniha pak poskytne čistou vodu jednomu člověku po dobu čtyř let.

Další články

Zavří­t reklamu