válkaČeskoslovenskoobjevy

Piri Reis zakreslil na mapu Antarktidu v době, kdy o ní nikdo nevěděl

Piri Reis zakreslil na mapu Antarktidu v době, kdy o ní nikdo nevěděl
Zdroj: allthatisinteresting.com

Otázky kolem mapy tureckého admirála Piriho Reise zaměstnávají záhadology už velmi dlouho. Jak to, že je na mapě namalována Antarktida, když v 16. století o její existenci nikdo nevěděl?

Tomáš Chalupa 6. května 2019

Když německý teolog Gustav Deissman katalogizoval obsah istanbulské knihovny v paláci Topkapi, narazil na celou skupinu prastarých map uložených kdesi mezi nepotřebným materiálem. Rychle rozpoznal jejich důležitost a předal je odborníkům k expertize. Byla mezi nimi i mapa Piriho Reise, tureckého admirála a zeměpisce ze 16. století. Mapa vznikla v roce 1513 a je na ní mimo jiné naprosto přesně zakreslená Antarktida. Ovšem ta byla poprvé objevena o 200 let později. Tak jak se na mapu dostala?

Piri Reis se snažil vytvořit mapu celého světa tak, jak ji ve své době znal. Prezentoval ji pak sultánovi Selimovi I. společně s několika dalšími mapami a tabulkami. Mapa je namalovaná na pergamenu z gazelí kůže. Nejevíce pozornosti budí právě vyobrazení Antarktidy, která je spojená s jihoamerickým kontinentem a není pokrytá ledem.

Podle kapitána Lorenza Burroughse z amerického letectva se zdá, že mapa ukazuje Antarktidu přesně takovou, jaká byla v době, kdy na ní nebyl led. Mapa podle něj musela být vytvořena předtím, než byla ledem pokrytá Země královny Maud. Taková doba skutečně kdysi byla, ale rozhodně to nebylo 16. století.

Záhadologové se domnívají, že Piri Reis měl kontakt s mimozemšťany nebo čerpal informace od dávno zaniklých civilizací, které věděly o existenci Antarktidy. Mnohem prozaičtější vysvětlení je, že Antarktida není Antarktida, ale vymyšlený kontinent, který shodou okolností Reis umístil na místo Antarktidy. Nikdo tehdy nemohl existenci kontinentu potvrdit, ale ani vyvrátit. Navíc v mapě se vyskytuje celá řada chyb a nepřesností, takže podle většinového názoru jde o klasickou mapu z té doby, jen její tvůrce popustil uzdu fantazii a shodou okolností se docela trefil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu