Birgita Jónsdóttir (vlevo) je zakladatelka islandské Pirátské strany, brzy z ní může být premiérka země.

Birgita Jónsdóttir (vlevo) je zakladatelka islandské Pirátské strany, brzy z ní může být premiérka země. | zdroj: all-that-is-interesting.com


Pirátský ostrov brzy bude realitou, na Islandu vyhrává drtivě Pirátská strana

TÉMATA: island | volby | politika

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2016 | 09:00

Předvolební průzkumy favorizují na Islandu Pirátskou stranu. Ta by měla v sobotních volbách podle všeho drtivě zvítězit, a tudíž sestavovat vládu a mít křeslo premiéra. Z Islandu by se tak stal první pirátský ostrov v Evropě.

Hlavním tématem voleb jsou podmínky případného vstupu Islandu do Evropské unie. Je zajímavé, že tamní Pirátská strana na toto téma nemá jasný názor. Místo toho prosazuje, aby se o vstupu hlasovalo ve všelidovém referendu na internetu. 

Dalším silným tématem jsou dozvuky kauzy Panama Papers, při nichž vyšlo mimo jiné na povrch, že manželka expremiéra země měla peníze ulité v daňových rájích. Premiéra to stálo křeslo, zemi to uvrhlo do parlamentní krize a vedlo k novým volbám. Celá země se už delší dobu noří do nedůvěry vůči bankám a politikům. Piráti se dostali na první místo v průzkumech právě díky této velké vlně nespokojenosti. Piráti si ovšem podle politologů musí dávat pozor, aby nakonec neskončily, podobně jako jiné "nové" strany na Islandu, v propadlišti dějin.

Islanďané na sebe upozornili také tím, že neváhali zavřít managery a ředitele bank, kteří zemi uvrhli téměř do bankrotu. V ulicích tehdy bylo ohromné množství lidí, kteří požadovali tresty pro bankéře. Komentátoři upozorňují, že kdyby se stejné procento lidí vydalo do ulic v USA, bylo by v ulicích 21 milionů lidí. Nezbývá, než pečlivě sledovat volby a povolební vývoj na tomto malém ostrově, který v mnohém ukazuje cestu celé Evropě.

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 10. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu