válkaČeskoslovenskoobjevy

Pirátský ostrov brzy bude realitou, na Islandu vyhrává drtivě Pirátská strana

Pirátský ostrov brzy bude realitou, na Islandu vyhrává drtivě Pirátská strana
Zdroj: all-that-is-interesting.com

Předvolební průzkumy favorizují na Islandu Pirátskou stranu. Ta by měla v sobotních volbách podle všeho drtivě zvítězit, a tudíž sestavovat vládu a mít křeslo premiéra. Z Islandu by se tak stal první pirátský ostrov v Evropě.

Tomáš Chalupa 27. října 2016

Hlavním tématem voleb jsou podmínky případného vstupu Islandu do Evropské unie. Je zajímavé, že tamní Pirátská strana na toto téma nemá jasný názor. Místo toho prosazuje, aby se o vstupu hlasovalo ve všelidovém referendu na internetu.

Dalším silným tématem jsou dozvuky kauzy Panama Papers, při nichž vyšlo mimo jiné na povrch, že manželka expremiéra země měla peníze ulité v daňových rájích. Premiéra to stálo křeslo, zemi to uvrhlo do parlamentní krize a vedlo k novým volbám. Celá země se už delší dobu noří do nedůvěry vůči bankám a politikům. Piráti se dostali na první místo v průzkumech právě díky této velké vlně nespokojenosti. Piráti si ovšem podle politologů musí dávat pozor, aby nakonec neskončily, podobně jako jiné „nové“ strany na Islandu, v propadlišti dějin.

Islanďané na sebe upozornili také tím, že neváhali zavřít managery a ředitele bank, kteří zemi uvrhli téměř do bankrotu. V ulicích tehdy bylo ohromné množství lidí, kteří požadovali tresty pro bankéře. Komentátoři upozorňují, že kdyby se stejné procento lidí vydalo do ulic v USA, bylo by v ulicích 21 milionů lidí. Nezbývá, než pečlivě sledovat volby a povolební vývoj na tomto malém ostrově, který v mnohém ukazuje cestu celé Evropě.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu