válkaČeskoslovenskoobjevy

Pirátská rádiová loď razila cestu rokenrolu v Británii

Pirátská rádiová loď razila cestu rokenrolu v Británii
Zdroj: time.com

Teenageři, kteří si chtěli poslechnout nějaký ten rock and roll v Británii, to neměli v 60. letech vůbec jednoduché. Komerční rádia ještě příliš nefungovala a to státní odmítalo kapely jako Rolling Stones, The Beatles nebo The Who hrát. Rock´n´roll byl brán jako cosi protistátního, antisociálního, co by neměl nikdo poslouchat. Pak se ale vše změnilo, jako mávnutím kouzelného proutku.

Tomáš Chalupa 20. března 2020

Za vším stál Ir Ronan O’Rahilly, do té doby bezvýznamný obchodník, který doslova převezl celý nahrávací průmysl na britských ostrovech. Jeho plán byl geniální. Britské teritoriální vody sahají jen 5,5 km od pobřeží. Za touto hranicí už neplatí britské zákony, a to ani ty, které se zabývají rozhlasovým vysíláním. Stačí za tuto hranici zakotvit loď se silným vysílačem a vysílat cokoliv, co člověk chce. Nebyla to nová myšlenka, podobně postupovali Američané, když z lodě ve Středozemním moři vysílali stanici Hlas Ameriky do komunistické Evropy.

O’Rahilly tedy pořídil bývalou německou válečnou loď s vysílačem a začal vysílat. Stanici pojmenoval Radio Caroline (stejně tak pojmenoval i loď) po Caroline Kennedyové, kterou viděl na jakési fotce, jak tančí v Oválné pracovně Bílého domu.

První vysílání pirátského rádia se uskutečnilo 28. března 1964. A do éteru se hrnuly songy, z nichž mnohé Angličané slyšeli vůbec poprvé. Nebylo jak měřit poslechovost, jediným ukazatelem byla přímá podpora od posluchačů, kteří připlouvali k lodi a dávali posádce dárky. Brzy se na palubě objevili profesionální i amatérští DJové. Mluvilo se o tom, že celý podnik je vlastně jedna velká drogová a alkoholová jízda, což ale podle přímých účastníků nebyla pravda. „Měli jsme povolená dvě piva denně,“ řekl k tomu Tony Blackburn, který byl vůbec první dýdžejem na palubě lodě. Kdyby byl někdo opilý a spadl přes palubu, jistě by se utopil. Blackburn ale přiznal, že na palubu občas chodily „dívky vypít si šálek čaje“. No, můžeme tomu třeba i věřit.

Radio Caroline bylo každopádně v té době trnem v oku vysílacím společnostem, které řešily, jak proti pirátskému vysílání zasáhnout. Pak došlo k události, která celou situaci posunula úplně jinam. Při hádce přímo na palubě lodi byl liberálním politikem Oliverem Smedlym zastřelen manažer rádia. Smedly byl po té obviněn, ale nakonec osvobozen, protože prý jednal v sebeobraně. Každopádně na loď padlo podezření z vraždy, což už britské zákonodárce přimělo k činu. Poslanci přijali zákon zakazující vysílání z lodí, pokud je možné jej přijímat na pevnině.

Radio Caroline skončilo prakticky ze dne na den, ale i tak se tím definitivně uvolnily poměry na britském rádiovém trhu. BBC pochopila, že 15 milionů mladých posluchačů, kteří ladili každý den Radio Caroline, musí nějakým způsobem zaujmout a původním puritánským způsobem to zcela jistě nepůjde. Bylo rozhodnuto, že bude spuštěno první hudební rádio pro mladé. Vzniklo Radio 1, které funguje dodnes a je jedním z nejvlivnějších v Británii.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu