válkaČeskoslovenskoobjevy

Pilot vylezl ve výšce 4 kilometrů na křídlo, aby uhasil požár

Pilot vylezl ve výšce 4 kilometrů na křídlo, aby uhasil požár
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Bombardér Wellington se vracel v noci 7. července roku 1941 z bombardování německého Münsteru. Stroj byl napaden německou noční stíhačkou Me 110, která jej zasáhla kanonovými střelami do křídla. To začalo velmi rychle hořet.

Tomáš Chalupa 25. října 2018

Situace byla kritická. Hořelo palivo, které se na povrch dostalo z trubky vedoucí křídlem. Ta byla proražená kanonovou střelou, a palivo tak mohlo zapálit celé křídlo. Požáru si všiml kopilot James Allen Ward, který chápal, že pokud něco neudělá, letounu shoří křídlo a všichni na palubě zahynou.

Rychle se dohodl s pilotem Widdowsonem, který kolem něj uvázal lano, a Ward vylezl z kokpitu a plazil se po křídle. Widdowson jednou rukou udržoval letoun ve vodorovném letu, zatímco druhou svíral konec provazu. Pokud by Ward spadl, s největší pravděpodobností by ho ale neudržel. Ward extrémně riskoval.

Ostatní členové posádky čekali u nouzových otvorů a byli připraveni na Widdowsův pokyn vyskočit z letadla, pokud by se Wardovi nepodařilo uhasit oheň. Ward to ale s vypětím všech sil zvládl a byl vtažen zpět do letadla. Poté se podařilo Widdowsovi doletět s letadlem až do Velké Británie, kde přistál na základně v Suffolku. Bylo to dramatické přistání, letoun skončil až v ostnatém drátu na konci ranveje. Křídlo bylo ohořelé, celkově bylo letadlo děravé jako řešeto. Ovšem nikdo z posádky nezahynul ani nebyl zraněn.

Ward byl za svůj hrdinský čin vyznamenán Viktoriiným křížem. Ovšem štěstěna mu dále nakloněna nebyla. Byl sestřelen o dva měsíce později při náletu na Hamburg a zahynul v troskách letadla.

Další články

Zavří­t reklamu