Italský bombardér sestřelený při náletu na Thessaloniki.

Italský bombardér sestřelený při náletu na Thessaloniki. | zdroj: warhistoryonline.com


Pilot narazil se stíhačkou do italského bombardéru, posádku pak zajal pistolí

TÉMATA: letci | stíhači | piloti | řecko | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2019 | 10:00

Když se Mussoliniho Itálie rozhodla napadnout Řecko, musela na kampaň použít veškeré své vojenské kapacity včetně letectva. Do boje poslala 380 stíhačů a bombardérů. Při jednom z náletů na město Thessaloniki došlo ke kurióznímu souboji.

2. listopadu roku 1940 přiletěla skupina bombardérů KANT Z.1007 nad druhé největší řecké město Thessaloniki. Vstříc jim vyletěly stíhačky 22. stíhací letky na původně polských stíhačkách PZL P.24. Šlo o nevýkonné a zastaralé stroje, ale ani Italové na tom nebyli se svými CR-42 Falocony lépe, a Řekové s nimi dokázali nejen držet krok, ale převyšovali je v rychlosti. Brzy se na obloze rozhořel boj a k zemi se řítily tři hořící italské bombardéry. V boji se vyznamenal dvacetiletý poručík Marinos Mitralexis, který teprve před pár měsíci ukončil výcvik na letecké akademii.

Dokázal sestřelit jeden bombardér, načež mu došlo střelivo. Ani bez munice ale svůj bojový let neukončil. Provedl taran, tedy útok vrtulí na ocas dalšího bombardéru. Manévr smrtelně nebezpečný, ale účinný. Bombardér se poroučel k zemi, protože ho jeho piloti nemohli ovládat. I Mitralexisovo letadlo ale bylo zle poškozeno. Pilot s ním naštěstí dokázal nouzově přistát. Podařilo se mu dokonce zajmout posádku sestřeleného bombardéru, a to jen za pomoci své osobní pistole.

Za hrdinný čin byl vyznamenán Zlatým křížem cti, což bylo v té době nejvyšší řecké vojenské vyznamenání. Jeho příběh se stal legendární, navíc Řekové potřebovali hrdinné příklady pro povzbuzení morálky. Čekaly je totiž těžké časy. K Italům, kteří Řecko nejen že nedokázali obsadit, ale utrpěli sérii zdrcujících porážek, se museli přidat Němci a ti už si s tuhou řeckou obranou věděli rady.

V dubnu roku 1941 Řekové kapitulovali. I v okupačních letech Mitralexisův příběh žil a stávala se z něj legenda, na kterou se nabalovaly stále další detaily. Třeba o tom, že jeho poslední kulka v kulometu zasáhla pilota bombardéru a ten pak ve smrtelné křeči nasměroval stroj do země. Podobné věci se nedají ověřit, ale v té době to bylo stejně jedno. Lidé potřebovali hrdinu a Mitralexis jím bezesporu byl.

Sám Mitralexis před okupanty uprchl do Severní Afriky, aby mohl pokračovat v boji. Bojoval na straně Spojenců a dosáhl dalších čtyř vzdušných vítězství. Po osvobození Řecka v roce 1944 se vrátil zpět do vlasti jako hrdina. Jeho útok na bombardér byl dokonce ztvárněn na poštovní známce vydané v roce 1968.

user-avatar

Tomáš Chalupa

5. 02. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu