válkaČeskoslovenskoobjevy

Pilot dvakrát přistál uprostřed ulice u baru, jen aby vyhrál opileckou sázku

Pilot dvakrát přistál uprostřed ulice u baru, jen aby vyhrál opileckou sázku
Zdroj: thevintagenews.com

Thomas Fitzpatrick sloužil za války v Koreji u mariňáků. Byl to tvrdý chlápek a když uzavřel sázku, že do svého oblíbeného baru přiletí letadlem za 15 minut, tak to hodlal udělat. Bez ohledu na to, že neměl žádné letadlo.

Tomáš Chalupa 31. července 2019

30. září roku 1956 se na mol opilý Fitzpatrick vsadil, že se dostane z New Jersey do New York City za 15 minut. Byl to ten typ opilecké sázky, kterému se všichni kolem maximálně tak zasmějí, ale neberou ji vážně. Jenže Fitzpatrick se nesmál ani neblábolil. Kolem třetí hodiny po půlnoci ukradl letadlo na letišti letecké školy v Teterboro. S jednomotorovým strojem za noci, bez světel a bez rádiového kontaktu s věží přeletěl nad New Yorkem a přistál uprostřed St. Nicholas Avenue pár kroků od baru, kde onu sázku učinil.

Noviny o jeho kousku psali jako o zázraku letectví a úžasném přistání. Za nepovolené přistání sice Fitzpatrick zaplatil 100 dolarů pokuty, ale majitel letedla odmítl vznést obvinění pro krádež, takže z toho nakonec nic dalšího nebylo.

Jenže situace se opakovala o dva roky později, kdy se opět v baru našel opovážlivec, který Fitzpatrickovým slovům nevěřil. Fitzpatrick se tedy opět sebral, zamířil do Teterboro, kde v letecké škole ukradl další letadlo, a opět vzlétl do tmy. A opět přistál před barem, který ale tentokrát byl na Yeshova Street.

Opět tak vyhrál sázku, ale tentokrát z toho nevyvázl tak hladce. Dostal šest měsíců natvrdo v base, s tím, že jej soudce upozornil, že další krádež letadla mu vynese mnohem vyšší trest. I tak měl Fitzpatrick obrovské štěstí. Dnes by za krádež letadla a létání za noci byl souzen jako terorista a noviny by na něj určitě nepěly chválu. Takhle si Fitzpatrick jen odseděl svůj trest a mohl si dál užívat života. Pravdou ale je, že soudce už poslechl a do třetice letadlo neukradl. V baru, kde se Fitzpatrick nejčastěji zdržoval, namíchali na jeho počest speciální drink s názvem Late Night Flight.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu