Snímek Mlhoviny Orla z roku 2007 pořízený Spitzerovým teleskopem

Snímek Mlhoviny Orla z roku 2007 pořízený Spitzerovým teleskopem | zdroj: blogs.discovermagazine.com


Snímky z vesmíru klamou. Sloupy stvoření byly možná už zničeny

TÉMATA: vesmír | fotografie | mlhoviny

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2017 | 13:00

Jeden z nejznámějších snímků vesmíru zachycuje část Orlí mlhoviny, které se začalo říkat Sloupy stvoření. Co je na celé záležitost zajímavé, že možná už dnes žádné Sloupy stvoření neexistují, možná byly zničeny explozí, která je rozervala na mnoho částí. Jenže my to zatím ještě nevidíme.

Orlí mlhovina je od nás vzdálena 7000 světelných let. To, co je zaznamenáno na snímku, je tedy staré 7000 let let a v současnosti to vůbec nemusí existovat. Je to dokonce velmi pravděpodobné. Mlhovina byla fotografována několikrát, podle odborníků na snímku z roku 2007, pořízeném Spitzerovým teleskopem, je zcela na okraji vidět vlna, která zřejmě vznikla výbuchem supernovy. Je to trochu jako snímek z hororu, kde diváci vidí za hlavním hrdinou postavu s nožem. Stejně tak my vidíme, že se kolem Sloupů stvoření něco děje. Podle odborníků mohla vlna zasáhnout Sloupy stvoření zhruba před 6000 lety. V tuto chvíli je tedy stále vidíme, ale ve skutečnosti už jsou nejspíš rozervány tlakovou vlnou. 

Ostatně takto funguje celý náš vesmír, jen si to neuvědomujeme. Naše Slunce vidíme tak, jak vypadalo před 8,5 minutami. Člověka, který jde o dva kroky před námi na chodníku, vidíme tak, jak vypadal před 1.01670336 nanosekundami. Je to nepostřehnutelný časový úsek, ale princip je stejný jako při pohledu na vzdálené galaxie. Vidíme nikoliv realitu, ale minulost. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 05. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu