válkaČeskoslovenskoobjevy

Snímky z vesmíru klamou. Sloupy stvoření byly možná už zničeny

Snímky z vesmíru klamou. Sloupy stvoření byly možná už zničeny
Zdroj: blogs.discovermagazine.com

Jeden z nejznámějších snímků vesmíru zachycuje část Orlí mlhoviny, které se začalo říkat Sloupy stvoření. Co je na celé záležitost zajímavé, že možná už dnes žádné Sloupy stvoření neexistují, možná byly zničeny explozí, která je rozervala na mnoho částí. Jenže my to zatím ještě nevidíme.

Tomáš Chalupa 31. května 2017

Orlí mlhovina je od nás vzdálena 7000 světelných let. To, co je zaznamenáno na snímku, je tedy staré 7000 let let a v současnosti to vůbec nemusí existovat. Je to dokonce velmi pravděpodobné. Mlhovina byla fotografována několikrát, podle odborníků na snímku z roku 2007, pořízeném Spitzerovým teleskopem, je zcela na okraji vidět vlna, která zřejmě vznikla výbuchem supernovy. Je to trochu jako snímek z hororu, kde diváci vidí za hlavním hrdinou postavu s nožem. Stejně tak my vidíme, že se kolem Sloupů stvoření něco děje. Podle odborníků mohla vlna zasáhnout Sloupy stvoření zhruba před 6000 lety. V tuto chvíli je tedy stále vidíme, ale ve skutečnosti už jsou nejspíš rozervány tlakovou vlnou.

Ostatně takto funguje celý náš vesmír, jen si to neuvědomujeme. Naše Slunce vidíme tak, jak vypadalo před 8,5 minutami. Člověka, který jde o dva kroky před námi na chodníku, vidíme tak, jak vypadal před 1.01670336 nanosekundami. Je to nepostřehnutelný časový úsek, ale princip je stejný jako při pohledu na vzdálené galaxie. Vidíme nikoliv realitu, ale minulost.

Další články

Zavří­t reklamu