válkaČeskoslovenskoobjevy

Pierre Brice Vinnetoua nehrál, on jím byl! Bojoval proti nacistům i komunistům, pomáhal v Bosně

+ 6 fotek+ 7 fotek

Legendární představitel apačského náčelníka Vinnetoua, francouzský herec Pierre Brice, by se letos dožil 90 let. Zemřel před čtyřmi lety na zápal plic, ale dál žije ve vzpomínkách českých diváků jako nejslavnější filmový indián všech dob.

blondie 6. února 2019

Pro socialistickou mládež v někdejším Československu býval filmový Vinnetou vzorem odvahy a všech ctností. Kdekterý kluk se mu chtěl podobat a kdejaká holka si přála být Rybanou, do níž se sličný náčelník Apačů beznadějně zamiluje.

Jeden ze životopisců Karla Maye, Klaus Farin, svého času napsal, že jediným Vinnetouem byl vlastně Pierre Louis le Brice. Tak zní původní jméno herce, jenž na mnoho let spojil svoji charizmatickou tvář s postavou apačského náčelníka z románů od německého spisovatele Karla Maye. Skutečný život tohoto francouzského herce nebyl o nic méně dobrodružný a uznáníhodný, než ten, jaký vedlo jeho filmové alter ego. Jak o Pierru Briceovi prohlásil režisér George Götz, „on to nehrál, on takový ve skutečnosti byl.“

Náčelník Apačů Vinnetou byl životní rolí Pierra Brice.

Náčelník Apačů Vinnetou byl životní rolí Pierra Brice.

Pierre Brice se narodil v roce 1929 do rodiny pocházející ze starého šlechtického rodu. Jeho otec během první světové války sloužil u námořnictva a po celý život bojoval proti lidskému bezpráví. Malý Pierre tak měl v otci velký vzor a není divu, že brzy kráčel v jeho šlépějích.

Když mu bylo 11 let, do Francie vtrhli Němci. Otec se zapojil do boje proti okupantům a matka s dětmi uprchla do malé vesnice Lesneven, kde se ukryla u své sestry. Pierre však nemínil stát uprostřed válečné reality stranou a hledal způsob, jak proti nepříteli bojovat. Nejprve zkoušel „odstřelovat“ německé vojáky podomácku vyrobeným prakem a pak – v pouhých 13 letech – se jako velký sympatizant generála Charlese de Gaulla zapojil do odboje a po nocích tajně pašoval šifrované zprávy.

Pod vlivem válečných zkušeností se po válce rozhodl vydat na vojenskou dráhu, i když rodiče si z něj přáli mít architekta. Bylo mu šestnáct, když s falešnými doklady utekl z domova a zapsal se na vojenskou námořní školu. Už jako devatenáctiletý bojoval v severní Africe, Alžírsku a v Indočíně, na území dnešního Vietnamu. „Bylo to v roce 1948. Byl jsem skoro dospělý. Naši nepřátelé byli krutí, ale takoví jsme byli i my,“ vzpomínal jednou herec v německé televizi ARD. Ocitl se v mnoha nebezpečných situacích, ale pokaždé přežil. Tak například výbuch miny jej vyhodil do vzduchu, udělal s ním několik veletočů a praštil jím o zem. Jako zázrakem však Brice vyvázl bez jediného zranění.

 Jako 19letý Pierre Brice narukoval do armády a odešel bojovat do Indočíny.

Jako 19letý Pierre Brice narukoval do armády a odešel bojovat do Indočíny.

Domů se vrátil v roce s třemi vyznamenáními za statečnost, ale i s tragickými vzpomínkami na válku, která v něm zanechala traumata. „Viděl jsem, jak mým spolubojovníkům museli amputovat části těla, zatímco já vyšel z boje nezraněn. Jsou to věci, na které nikdy nezapomenu. Ale dalo mi to do života i něco dobrého. V boji jsem vždycky věděl, že se mohu spolehnout na svoje kamarády a že mi vždycky pomohou. Navázali jsme přátelství, která trvají dodnes a jsou velmi pevná, “ řekl Brice v jednom ze svých rozhovorů. Utrpení, které na bojištích zažil, považoval za extrémní zkušenost pro tělo i ducha, a jak přiznal, přivedlo ho to i blíž k Bohu.

I přes děsivé zkušenosti z války Brice zprvu hodlal u armády zůstat, zlákalo ho však herectví, k němuž prý přičichl již během svého působení v Indočíně, když se zapojil do činnosti amatérského souboru. V roce 1952 hodil flintu do žita a přestěhoval se do Paříže, kde se střídavě živil jako model, řidič i prodejce těsnění do oken, aby mohl po večerech studovat herectví. Cesta ke slávě však nebyla snadná. Deset roků hrál vesměs nevýznamné role na divadle i ve filmu a nic nenasvědčovalo tomu, že se stane slavným hercem. Až v roce 1962 dostal životní roli Vinnetoua ve filmu Poklad na stříbrném jezeře.

Pierra Brice pro roli Vinnetoua objevil těsně před natáčením německý producent Horst Wendlant při večeři na festivalu v Cannes.

Pierra Brice pro roli Vinnetoua objevil těsně před natáčením německý producent Horst Wendlant při večeři na festivalu v Cannes.

Brice se se svým hrdinou sžil natolik, že postavu indiánského náčelníka ztvárnil i v divadelních představeních, které se hrály pod otevřeným nebem v Bad Sebergu dlouhých 23 let (1976 – 1999). Kromě 13 filmů se slavným Apačem natočil v Německu také seriál Vinnetou (1980). Zatímco jiní herci nebo herečky doplatili na postavu, která je proslavila, Pierre Brice na ní postavil celou svoji kariéru a vytěžil z ní maximum. V jeho rodné zemi Francii Pierra Brice však bohužel téměř nikdo nezná, stal se ikonou hlavně v bývalé NDR a dalších zemích střední Evropy včetně tehdejšího Československa, kde se na filmy s Vinnetouem stály pokaždé dlouhé fronty. S představitelem Vinnetouova bílého bratra Old Shatterhanda, Lexem Barkerem, se během natáčení velmi spřátelili a stala se z nich nerozlučná dvojice i mimo filmové plátno. Spojoval je nejen film a vzájemné sympatie, ale i obdobné válečné zkušenosti. Také Lex Barker se v mládí dobrovolně přihlásil do války. Jako příslušník pěchoty bojoval za druhé světové války v Africe a Itálii a byl těžce raněn do hlavy a na noze.

Pierre Brice, který byl nejen dobrý herec, ale i zpěvák, v roce 2007 společně absolvovali v Německu 56 koncertů.

Pierre Brice, který byl nejen dobrý herec, ale i zpěvák, v roce 2007 společně absolvovali v Německu 56 koncertů.

Odvaha, vrozený smysl pro spravedlnost a touha pomáhat potřebným zavedly stárnoucího Brice v polovině 90. let do míst, kde populární filmy s Vinnetouem vznikaly – do bývalé Jugoslávie. Pro pomoc bosenskému obyvatelstvu, zuboženého občanskou válkou, Brice tehdy zorganizoval charitativní sbírku a vybrané peníze (přibližně 2 miliony marek) použil na nákup léků a dalších potřeb, které osobně dopravil do válkou postižených oblastí. „Byli jsme velmi blízko bojům a jediný rozdíl proti zkušenostem z mládí byl v tom, že tentokrát jsem neměl zbraň. A bez zbraně uprostřed nebezpečí se člověk cítí jako nahý. Ale vím, že dokud bude třeba, chci dětem a nešťastným lidem pomáhat. Popularita mi umožňuje přispívat takové pomoci svou osobností,“ prohlásil herec, jehož role ušlechtilého hrdiny učinila ve filmovém světě nesmrtelným a který se teď prohání po nebeských prériích.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu