válkaČeskoslovenskoobjevy

Picasso skvěle odpověděl nacistovi, který se ho ptal na obraz Guernica

Picasso skvěle odpověděl nacistovi, který se ho ptal na obraz Guernica
Zdroj: thevintagenews.com

Slavný malíř Pablo Picasso namaloval obraz Guernica, který reagoval na vybombardování stejnojmenné španělské vesnice nacistickými bombardéry ve službách Francových republikánských sil. Díky tomu si vysloužil velkou nelibost nacistů, se kterými přišel do kontaktu po okupaci Francie.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2018

Picasso měl svůj ateliér v Paříži, kde tvořil své obrazy, ale také keramiku, sochy a básně. V Paříži zůstal i poté, co ji obsadili Němci a stali se novými pány Francie. Rovněž věděl, že nacisté ho nemají rádi pro jeho monumentální obraz Guernica, který znázorňoval krvavé bombardování tohoto baskického města. Nacisté ale považovali jeho malířský styl za zdegenerované umění a mazanice. Picasso také za války neuspořádal žádnou výstavu svých děl. Gestapo jej přesto obtěžovalo a musel několikrát k výslechu.

Při jedné příležitosti dokonce gestapo vtrhlo přímo do jeho domu a provedlo tam domovní prohlídku. Důstojník gestapa nalezl v Picassových věcech i fotografii obrazu Guernica. Zamával mu s ní před obličejem a zeptal se: „To jste udělal vy?“ – „Ne, to jste udělali vy,“ odpověděl mu na to s klidem umělec.

Picasso byl ve spojení s francouzským hnutím odporu, které mu dodávalo bronz potřebný k odlévání soch a další potřebný materiál. Picasso na oplátku vždy poskytoval ve svém domě útočiště různým hledaným osobám, které odbojáři potřebovali na čas dostat do bezpečí. Pařížané si ho vážili za to, že ve městě zůstal až do jeho osvobození. Šest týdnů po osvobození Paříže se konala v Salon d’Automne výstava, jejímž účastníkem byl i Picasso se svými díly. Jeho malby se ale nelíbily zejména mladšímu publiku, dokonce došlo k pokusům je zničit. Naštěstí zasáhla policie a umělecká díla ochránila.

Picasso za svůj život vytvořil na 50 000 uměleckých děl včetně 1885 obrazů, 2880 kusů keramiky, 12 000 kreseb a 1228 soch. Ještě ve věku 91 let pilně tvořil a zemřel nakonec na srdeční zástavu 8. dubna 1973. Ještě několik hodin před tím maloval další obraz.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu